- Już przez pewien czas nasze prognozy mówiące o wzroście PKB w 2014 r. w tempie 2,8 proc. były bardziej optymistyczne od oczekiwań rynku, ale biorąc pod uwagę ostatnie dane oraz lepszą sytuację fiskalną (z powodu zmian w systemie emerytalnym), są szanse na szybsze tempo wzrostu - czytamy w opublikowanym raporcie.
Na początku września rząd zapowiedział, że zabroni Otwartym Funduszom Emerytalnym (OFE) inwestycji w obligacje, przeniesie je do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) i wprowadzi dobrowolność udziału w OFE. Zmiany w systemie emerytalnym, które mają wejść w życie w przyszłym roku, pozwolą obniżyć deficyt sektora finansów publicznych liczony według unijnej metodologii o pół procent PKB. I wykorzystać środki unijne dla wsparcia wzrostu PKB.
- Wprowadzona zostanie nowa reguła wydatkowa, która da rządowi większą elastyczność we wspieraniu wzrostu. Biorąc te czynniki pod uwagę, spodziewamy się, że w 2014 roku wzrost PKB Polski wyniesie 3,1 proc. - napisali analitycy banku.
Analitycy banku są także zdania, że stopy procentowe w Polsce pozostaną bez zmian przez pierwsze półrocze 2014, a cykl podwyżek najprawdopodobniej zacznie się w lipcu przyszłego roku.
- Wcześniej byliśmy zdania, że zacieśnienie polityki pieniężnej może zacząć się z opóźnieniem, lecz teraz to ryzyko jest mniejsze - napisali analitycy banku.