Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 05.07.2025 02:25 Publikacja: 02.05.2025 09:52
Foto: Adobe Stock
Odczyt jest zbieżny ze średnią prognoz ekonomistów dla „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” (50,3 pkt). PMI dla polskiego przemysłu w kwietniu nieco spadł (z 50,7 pkt w marcu i 50,6 pkt w lutym), utrzymał się jednak powyżej progu 50 pkt, oddzielającego poprawę od regresu w sektorze. Do stycznia włącznie, przez blisko trzy lata, PMI niezmiennie plasował się poniżej poziomu 50 pkt.
Wskaźnik PMI powstaje na podstawie odpowiedzi kadry kierowniczej w ponad 200 firmach produkcyjnych. Odczyt 50,2 pkt sugeruje, iż przewaga zakładów deklarujących progres nad tymi sygnalizującymi pogorszenie sytuacji jest znikoma. Taki odczyt chyba dobrze określa sytuację w polskim przemyśle, czyli de facto wciąż względną stagnację, której raz na jakiś czas towarzyszą nieco bardziej optymistyczne jaskółkami zwiastujące poprawę. Ekonomiści banku Pekao zwracają uwagę, że dane GUS o produkcji przemysłowej sugerują, iż poziom aktywności jest zbliżony do tego z przełomu 2021 i 2022 r. Wyliczany przez GUS wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w przetwórstwie przemysłowym (wyrównany sezonowo), również wskazuje na brak przełomu w tym sektorze już od ponad roku. Wiele zależy oczywiście od branży, ale generalnie zakładom produkcyjnym w Polsce dolega przede wszystkim kiepski popyt zagraniczny.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Inflacja wchodzi już do przedziału celu NBP i tylko w mało prawdopodobnym scenariuszu się z niego symbolicznie w...
Lipcowa obniżka stóp procentowych była „dostosowaniem”, a Rada Polityki Pieniężnej nie przesądza kolejnych decyz...
Jesteśmy skłonni dalej obniżać stopy procentowe, jeśli inflacja będzie się zachowywać tak, jak to przewidujemy –...
Rada Polityki Pieniężnej obniżyła na lipcowym posiedzeniu stopy procentowe o 25 punktów bazowych, w tym stopę re...
Rezerwa Federalna prawdopodobnie obniżyłaby stopy procentowe w tym roku, gdyby nie polityka gospodarcza prezyden...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas