Aktualizacja: 21.03.2025 21:51 Publikacja: 06.03.2025 16:44
Foto: AFP
Europejski Bank Centralny obniżył swoją stopę depozytową o 25 pb., do poziomu 2,5 proc. Ta decyzja była zgodna z prognozami analityków.
Na obniżkę stóp procentowych pozwoliła inflacja, która lekko wyhamowała w lutym w strefie euro do 2,4 proc. „Proces dezinflacji trwa. Inflacja zachowywała się jak dotąd ogólnie tak, jak oczekiwaliśmy, a ostatnie projekcje są mocno zbieżne z poprzednimi prognozami inflacyjnymi. Spodziewamy się, że inflacja będzie wynosiła średnio 2,3 proc. w 2025 r., 1,9 proc. w 2026 r. i 2 proc. w 2027 r.” - mówi komunikat EBC. Prognozy wzrostu PKB dla strefy euro zostały natomiast lekko obniżone. EBC spodziewa się, że w 2025 r. wyniesie on 0,9 proc., w 2026 r. 1,2 proc., a w 2027 r. 1,3 proc.
Ceny producentów w Niemczech w lutym 2025 r. były o 0,7 proc. wyższe niż w lutym 2024 r. Ale spodziewano się wzrostu o 1 proc.
Produkcja przemysłowa spadła w lutym o 2 proc. r./r. – podał Główny Urząd Statystyczny. Z kolei produkcja budowlano-montażowa nie zmieniła się względem lutego 2024 r.
Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw urosło w lutym o 7,9 proc. rok do roku, zatrudnienie spadło zaś o 0,9 proc. – podał w czwartek Główny Urząd Statystyczny (GUS).
Inflacja bazowa w styczniu wyniosła 3,7 proc., a w lutym 3,6 proc. – podał w poniedziałek Narodowy Bank Polski (NBP). Prognozy banku centralnego zakładają stabilność tej miary inflacji w 2025 r.
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
Nowa projekcja inflacyjna NBP zdezaktualizowała tuż po tym, jak została zaprezentowana. Można się spodziewać, że trajektoria inflacji będzie w tym roku niższa od prognoz.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Była pływaczka Kirsty Coventry stanie na czele Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl), ale dopiero czas pokaże, czy wybije się na niezależność i ucieknie z cienia poprzednika.
Nowa edycja programu Czyste Powietrze ma zwiększyć jego efektywność i transparentność. „Zapewniamy, że stanie się on bardziej dostępny dla tych, którzy najbardziej go potrzebują, a dofinansowanie trafi tam, gdzie jest najbardziej potrzebne – mówi Dorota Zawadzka-Stępniak, prezes zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Straty Moskwy na froncie są tak przerażające, a postęp tak mały, że nawet gdyby Kreml poświęcił wszystkich Rosjan, i tak nie wystarczy ich, aby przejąć kontrolę nad całym państwem ukraińskim - mówi Camille Grand, zastępca sekretarza generalnego NATO w latach 2016–2022.
Oceniając swojego wroga, nie sądź po jego intencjach, ale po jego możliwościach do tego, by cię zaatakować – tak mówią Izraelczycy o swoich nieprzyjaciołach. Czy nie powinniśmy brać z nich przykładu?
Ochrona danych medycznych to już nie tylko kwestia regulacji, ale „być albo nie być” dla sektora ochrony zdrowia. Podmioty, które zignorują zagrożenia cybernetyczne i wymagania unijne, mogą nie przetrwać.
Przypadkowe upublicznienie nagrań z egzaminów na jednej z uczelni medycznych na platformie e-learningowej wymagało oficjalnego zgłoszenia oraz poinformowania o tym incydencie osób, których dotyczy naruszenie.
Izraelski gabinet podjął w nocy z czwartku na piątek decyzję o odwołaniu ze stanowiska szefa Szin Bet, izraelskiej agencji bezpieczeństwa wewnętrznego. Ronen Bar odejdzie ze stanowiska 10 kwietnia.
Elon Musk, najbogatszy człowiek świata i bliski współpracownik prezydenta USA Donalda Trumpa, ma w piątek zapoznać się z niejawnymi planami Pentagonu na wypadek wojny między USA a Chinami - pisze „The New York Times”. Doniesienia dziennika dementuje Trump.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas