Niemiecki rynek pracy z mocną zadyszką. Bezrobocie rośnie, znikają wakaty

Liczba bezrobotnych w Niemczech znacząco wzrosła w porównaniu z majem ubiegłego roku. Spada także zapotrzebowanie na pracowników – zmniejsza się liczba wakatów.

Publikacja: 04.06.2024 18:52

Niemiecki rynek pracy z mocną zadyszką. Bezrobocie rośnie, znikają wakaty

Foto: Bloomberg

W maju liczba bezrobotnych w Niemczech wzrosła o 179 000 w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku – poinformowała Federalna Agencja Pracy (BA). W porównaniu z kwietniem tego roku liczba bezrobotnych spadła zaledwie o 27 tys. do 2,723 mln na skutek słabego wiosennego ożywienia. Stopa bezrobocia spadła – w porównaniu z kwietniem – o 0,2 pkt. proc. do 5,8 proc.

W maju 2023 r. stopa ta była znacznie niższa i wyniosła 5,5 procent.

Czytaj więcej

Integracja ukraińskich uchodźców na rynku pracy będzie trwać jeszcze lata

Bardzo słabe wiosenne ożywienie

„Wiosenne ożywienie w tym roku tak naprawdę nie nabrało tempa” – powiedziała szefowa BA, Andrea Nahles. Bezrobocie i niepełne zatrudnienie również spadły w maju, ale nie tak gwałtownie, jak w większości poprzednich lat. Sezonowo liczba bezrobotnych wzrosła w maju o 25 tys. w porównaniu do poprzedniego miesiąca. Spadł także popyt na pracę. W maju w Agencji Federalnej zarejestrowano 702 tys. wakatów – o 65 tys. mniej niż rok temu.

Zdaniem BA liczba pracowników objętych składkami na ubezpieczenie społeczne utrzymuje się nadal na wysokim poziomie. Według aktualnych wyliczeń od lutego do marca liczba ta nieznacznie spadła o 3 tys. W porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku było to o 134 000 więcej i wynosiło 34,81 mln pracowników. Zdaniem ekspertów wzrost ten opiera się wyłącznie na pracownikach zagranicznych.

Czytaj więcej

Bezrobocie w Niemczech rośnie, we Francji jest już wysokie, ale ma zmaleć

Mniej firm zgłosiło skrócenie czasu pracy ze względów ekonomicznych

W maju mniej firm zgłosiło skrócenie czasu pracy ze względów ekonomicznych niż w kwietniu: od 1 do 28 maja pracodawcy wnioskowali o to dla 46 tys. pracowników – o jedną czwartą mniej niż w poprzednim miesiącu. Jednak zdaniem analityków nie da się na tym etapie przewidzieć, ile firm faktycznie będzie korzystało z pracy w skróconym wymiarze czasu pracy. BA ma wstępne ekstrapolowane dane do marca: w tym miesiącu 219 000 pracowników otrzymało świadczenia z tytułu skróconego czasu pracy, po 200 000 w lutym i 189 000 w styczniu.

Dane gospodarcze
Karol Nawrocki: Wzywam RPP do obniżenia stóp procentowych
Materiał Promocyjny
Jak wygląda nowoczesny leasing
Dane gospodarcze
„Przemysł powoli budzi się z zimowego snu”. Są nowe dane o PMI dla Polski
Dane gospodarcze
Rada Polityki Pieniężnej zbiera się ws. stóp procentowych. Przełom coraz bliżej?
Dane gospodarcze
"Obraz inflacji skokowo się poprawia". Co zrobi RPP ze stopami procentowymi?
Materiał Partnera
Kroki praktycznego wdrożenia i operowania projektem OZE w wymiarze lokalnym
Dane gospodarcze
Inflacja w Polsce na płaskowyżu, teraz już tylko zjazd w dół
Materiał Promocyjny
Suzuki Moto Road Show już trwa. Znajdź termin w swoim mieście