Eksperci oceniają, że wewnętrzne i zewnętrzne czynniki nie sprzyjają jednak trwałej poprawie koniunktury.
Eksperci Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC) zaznaczyli, że był to największy jednorazowy wzrost wskaźnika w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy. "Poprawa ta, jak na razie, nie może zapowiadać przyspieszenia rozwoju gospodarczego. Trwa bowiem zbyt krótko, zaś zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne warunki nie sprzyjają trwałej poprawie koniunktury" - podkreślono.
Jak dodano, "spośród ośmiu składowych wskaźnika w styczniu br. cztery uległy poprawie w stosunku do wartości sprzed miesiąca, dwie pozostały na niezmienionym poziomie i dwie uległy pogorszeniu".
Specjaliści BIEC zwrócili uwagę, że nieznacznie zwiększyło się tempo napływu nowych zamówień w przedsiębiorstwach sektora przetwórczego. "Poprawa ta jednak była znikoma, jeśli wziąć pod uwagę dominującą od maja ub. roku tendencję do ich kurczenia się. Ponadto wzrost dotyczył wyłącznie zamówień realizowanych na rynek krajowy. Zamówienia eksportowe spadały" - podkreślono.
"Co prawda, osłabienie złotego może nieco poprawić konkurencyjność cenową naszej oferty eksportowej w najbliższych miesiącach, jednak na ogół efekty deprecjacji krajowej waluty są dla eksporterów krótkotrwałe. Zapasy w magazynach producentów uległy niewielkiemu ograniczeniu. Efekt ten był oczekiwany i związany głównie z ich przeznaczeniem na poczet świątecznych zakupów" - dodano.