W opracowaniu uwzględniono najgorszy scenariusz, w którym, przywrócenie kontroli na granicach zwiększyło ceny artykułów importowanych o 3 proc. Koszty dla Niemiec wyniosłyby 235 mld euro w latach 2016,-25, a dla Francji 244 mld. Opracowanie dla Bertelsmanna sporządzone przez Prognos AG oszacowało, że minimalne koszty do 2025 r. dla Niemiec wyniosłyby 77 mld euro, a dla Francji 80,5 mld euro.

W minimalnej wersji wzrostu cen importowych o 1 proc. likwidacja Schengen kosztowałaby Unię 460 mld euro. Koszt ten zwiększyłby się do 1,4 bln euro, z grubsza do 10 proc. PKB 28 krajów w bardziej pesymistycznym scenariuszu.

Poza niszczycielską porażką symbolu dla Europy doszłoby do wydłużenia czasu transportu towarów przez Europę, co zwiększyłoby koszty firm spedycyjnych i ceny płacone przez konsumentów.

Likwidacja Schengen zwiększyłaby ponadto koszty krajów poza tą strefą, obciążenia dla USA i Chin wyniosłyby od 91 mld do 280 mld euro.

Szef rady nadzorczej Bertelsmanna, Aart De Geus stwierdził, że jeśli w Europie zostaną przywrócone kontrole na granicach, to i talk słaby wzrost gospodarczy znajdzie się pod dodatkową presją.