Opieka domowa opiera się kryzysom

Branża opieki jako jedna z niewielu rozwijała się w czasie poprzednich kryzysów oraz pandemii. Teraz bije w nią inflacja i spadek dochodów gospodarstw domowych.

Publikacja: 27.04.2023 03:00

Opieka domowa opiera się kryzysom

Foto: Adobe Stock

„Rzeczpospolita” dotarła do opracowania na temat kondycji branży opieki przygotowanego przez Polskie Stowarzyszenie Opieki Domowej. Jego autorzy zwracają uwagę, że zarówno w Polsce, jak i w pozostałych państwach Europy gwałtownie rośnie zapotrzebowanie na usługi opieki domowej dla osób starszych. U nas mamy w tej chwili niemal 10 mln seniorów i co roku ich przybywa. Według GUS już teraz na 100 osób w wieku produkcyjnym przypada aż 70 osób w wieku nieprodukcyjnym, a wiele z nich potrzebuje opieki długoterminowej, której wciąż najczęściej podejmują się bliskie osoby z rodziny. Dodatkowe obowiązki wpływają negatywnie na aktywność zawodową i stan zdrowia najbliższych. Coraz większe grono czynnych zawodowo „dzieci” musi rezygnować z pracy, aby opiekować się rodzicami. To będzie pogłębiać problemy rynku pracy.

Pozostało 81% artykułu

Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl

Wybierz ofertę dla Ciebie

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Dane gospodarcze
Polacy znów nabrali ochotę na zakupy. GUS podał najnowsze dane
Dane gospodarcze
Bezpośrednie inwestycje zagraniczne zmalały na świecie. Spadek wszędzie poza Europą
Dane gospodarcze
Ludwik Kotecki, RPP: Obniżki stóp procentowych? Raczej nieprędko
Dane gospodarcze
Mocne hamowanie w przemyśle. Najnowsze dane GUS
Dane gospodarcze
Brytyjczycy zapanowali nad inflacją. Premier chwali się sukcesem
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży