Opieka domowa opiera się kryzysom

Branża opieki jako jedna z niewielu rozwijała się w czasie poprzednich kryzysów oraz pandemii. Teraz bije w nią inflacja i spadek dochodów gospodarstw domowych.

Publikacja: 27.04.2023 03:00

Opieka domowa opiera się kryzysom

Foto: Adobe Stock

„Rzeczpospolita” dotarła do opracowania na temat kondycji branży opieki przygotowanego przez Polskie Stowarzyszenie Opieki Domowej. Jego autorzy zwracają uwagę, że zarówno w Polsce, jak i w pozostałych państwach Europy gwałtownie rośnie zapotrzebowanie na usługi opieki domowej dla osób starszych. U nas mamy w tej chwili niemal 10 mln seniorów i co roku ich przybywa. Według GUS już teraz na 100 osób w wieku produkcyjnym przypada aż 70 osób w wieku nieprodukcyjnym, a wiele z nich potrzebuje opieki długoterminowej, której wciąż najczęściej podejmują się bliskie osoby z rodziny. Dodatkowe obowiązki wpływają negatywnie na aktywność zawodową i stan zdrowia najbliższych. Coraz większe grono czynnych zawodowo „dzieci” musi rezygnować z pracy, aby opiekować się rodzicami. To będzie pogłębiać problemy rynku pracy.

Pozostało 81% artykułu

Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Dane gospodarcze
Zaskakujące dane z USA. Gospodarka wypadła znacznie lepiej od prognoz
Dane gospodarcze
Węgierski bank centralny tnie stopy dziesiąty raz z rzędu
Dane gospodarcze
GUS: Stopa bezrobocia w czerwcu 2024 r. wyniosła 4,9 proc
Dane gospodarcze
Bank centralny Chin zaskoczył decyzją w sprawie stóp procentowych
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Dane gospodarcze
Co ze stopami w strefie euro? EBC zdecydował, Christine Lagarde zabrała głos