Reklama

Europa odetchnęła z ulgą. Inflacja hamuje

Inflacja konsumencka w Unii Europejskiej wyhamowała z 9,9 proc. w lutym do 8,3 proc. w marcu. Eurostat potwierdził też, że inflacja w strefie euro zeszła z 8,5 proc. do 6,9 proc. Była ona najniższa od lutego 2022 roku.

Publikacja: 19.04.2023 12:31

Europa odetchnęła z ulgą. Inflacja hamuje

Foto: Bloomberg

Licząc miesiąc do miesiąca, ceny wzrosły marcu w strefie euro o 0,9 proc., po lutowej zwyżce o 0,8 proc. Energia staniała o 0,9 proc. rok do roku. Usługi zdrożały jednak o 5,1 proc., dobra przemysłowe o 6,6 proc. a żywność o 15,5 proc. Inflacja bazowa, czyli liczona z wyłączeniem cen energii, paliw oraz żywności, przyspieszyła z 5,6 proc. do 5,7 proc.

Krajem UE, w którym inflacja była w marcu najwyższa, były Węgry. Sięgnęła ona tam aż 25,6 proc. W strefie euro najwyższą inflację miała Łotwa. Wyniosła ona 17,2 proc. Polska znajdowała się w tym zestawieniu na piątym miejscu, ze wzrostem cen (liczonym według koszyka Eurostatu) wynoszącym 15,2 proc. Najniższą inflację w UE miał Luksemburg (2,9 proc.), a spośród dużych gospodarek Hiszpania (3,1 proc.). We Francji wyniosła ona 6,7 proc., w Niemczech 7,8 proc., a we Włoszech 8,1 proc.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się świat i Polska. Jak wygląda nowa rzeczywistość polityczna po wyborach prezydenckich. Polityka, wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i psychologia.

Czytaj, to co ważne.

Reklama
Dane gospodarcze
GUS: Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w lipcu wzrosła o 4,8 proc. rok do roku
Dane gospodarcze
Jerome Powell w Jackson Hole zasygnalizował cięcie stóp procentowych
Dane gospodarcze
Nieznaczna poprawa w przemyśle. Są nowe dane GUS
Dane gospodarcze
Inflacja bazowa w lipcu lekko w dół. Jest najniżej od ponad 5 lat
Materiał Promocyjny
Bieszczady to region, który wciąż zachowuje aurę dzikości i tajemniczości
Dane gospodarcze
Ekonomiści są zgodni: Fed obniży stopy we wrześniu i jeszcze raz w tym roku
Materiał Promocyjny
Jak sfinansować rozwój w branży rolno-spożywczej?
Reklama
Reklama