Ekonomiczne skutki trzęsienia ziemi wstrząsną tureckim PKB

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju szacuje, że Turcja może stracić trochę produktu krajowego brutto, ale odbudowa może złagodzić skutki nieszczęścia.

Publikacja: 16.02.2023 14:27

Zniszczone przez trzęsienie ziemi domy w miejscowości Kahramanmaraş

Zniszczone przez trzęsienie ziemi domy w miejscowości Kahramanmaraş

Foto: AFP

Trzęsienie ziemi, które wstrząsnęło Turcją i Syrią 6 lutego pozbawiło życia ponad 41 tysięcy ludzi i sprawiło, że miliony w obu krajach potrzebują pomocy humanitarnej. Do tego wielu ocalałych pozbawionych zostało dachu nad głową. Bezpośrednie skutki tragedii są już łagodzone w Turcji własnymi siłami i pomocą z zewnątrz, a te długofalowe zaczynają być już szacowane przez ekonomistów.

Czytaj więcej

Trzęsienie ziemi w Turcji. Szacunki szkód, ogromne kwoty

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju wydał pierwszy raport z szacunkami wpływu trzęsienia ziemi na gospodarkę Turcji. Według EBOiR ekonomicznie Turcja straci z powodu trzęsienia do 1 procenta produktu krajowego brutto. Swoje szacunki bank określił jako „rozsądne oszacowanie”.

- Trzęsienie ziemi dotknęło w dużej mierze obszary rolnicze i obszary, na których występuje lekka produkcja, więc skutki dla innych sektorów będą ograniczone – tłumaczyła Reutersowi główna ekonomistka EBOiR Beata Javorcik.

Zdaniem banku negatywne dla PKB skutki trzęsienia będą złagodzone spodziewanymi wysiłkami na rzecz odbudowy po nim. Środki i działania na rzecz odbudowy mają też wywrzeć łagodzący wpływ na łańcuchy dostaw.

Równocześnie bank zrewidował w dół prognozy wzrostu PKB Turcji z 3,5 na 3 procent, jednak w prognozie tej jeszcze nie uwzględniono trzęsienia ziemi. Uwzględniono za to problemy Turcji – rosnące potrzeby w zakresie finansowym i niepewność polityczną związaną z wyborami, które zapewne zostaną w związku z trzęsieniem opóźnione.

Bank dodał też, że Turcja korzysta chwilowo na deprecjacji swoje waluty. EBOiR podkreślił, że turecki eksport rośnie szybko dzięki niższym cenom w dolarach.

IT
Każdy może sprawdzić, czy jego dane wyciekły. Rządowa aplikacja zaliczyła wpadkę
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
Dane gospodarcze
Rynek pracy w USA wciąż mocno rozgrzany
Dane gospodarcze
Eurostat: bezrobocie w Polsce bez zmian, w strefie euro nieco spadło
Dane gospodarcze
Inflacja w strefie euro nieco niższa od prognoz
Dane gospodarcze
Koniunktura w przemyśle się poprawiła, ale firmy mają coraz mniej zamówień
Dane gospodarcze
Mniejsza przepaść w zarobkach. Rodziny stać na coraz mniej