W opublikowanym w środę raporcie Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) wyliczyła koszty wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej i nazwała je trwałym „podatkiem za Brexit".
– Opuszczenie Europy skutkowałoby nałożeniem podatków na kolejne pokolenia Brytyjczyków. Byłby to wyłącznie balast, bez żadnych korzyści gospodarczych, bez możliwości sfinansowania z tych pieniędzy usług publicznych – mówił Angel Gurria, sekretarz generalny OECD, w czasie prezentacji raportu w London School of Economics.
Mniejszy PKB, większy deficyt budżetowy
Ubytek produktu krajowego brutto oceniany jest przez tę organizację na 3 proc. już do 2020 roku. W średnim terminie, do 2030 roku, wyniósłby 5,14 proc. w scenariuszu podstawowym, co oznaczałoby 3,2 tys. funtów na gospodarstwo domowe.
OECD ma także scenariusze optymistyczny i pesymistyczny. W tym pierwszym ubytek PKB wyniósłby 2,72 proc., czyli 1,5 tys. funtów na gospodarstwo domowe, w tym drugim – 7,7 proc., czyli 5 tys. funtów rocznie na gospodarstwo domowe.
Te koszty są przede wszystkim efektem spodziewanej utraty nieograniczonego dostępu Wielkiej Brytanii do rynku wewnętrznego Unii, a także utraty preferencji handlowych z krajami trzecimi, które wynikają z układów zawartych na poziomie UE.