To zdaniem analityków firmy BIEC, którzy opracowują wskaźnik oraz coraz lepsze przewidywania dotyczące koniunktury pokazuje, iż bezrobocie powinno powoli zacząć spadać.
Przypominają, iż stopa bezrobocia rejestrowanego spadła w marcu o 0,1 pkt proc do 12,9 proc, a po wyeliminowaniu czynników o charakterze sezonowym nie zmieniła się.
Wskaźnik koniunktury w przemyśle IRG SGH wzrósł w marcu, o 8,2 punktu w ujęciu miesięcznym, do wartości 1,4 punktu. Nastroje gospodarcze menedżerów przedsiębiorstw przemysłowych nieznacznie się pogorszyły w marcu w porównaniu do lutego, są jednak znacznie lepsze w ujęciu rocznym. Co więcej, w najbliższych miesiącach firmy prywatne, odwrotnie niż publiczne, spodziewają się pogorszenia sytuacji gospodarczej. Tym niemniej, przedsiębiorcy zatrudniają coraz więcej osób.
Liczba ofert pracy kierowanych do urzędów pracy wzrosła w marcu o 5000 w porównaniu do miesiąca poprzedniego, co stanowi 5-procentowy wzrost w skali miesiąca. Zdaniem analityków podobne tendencje zauważane są na portalach internetowych, gdzie w marcu po raz kolejny przybyło nowych ogłoszeń o pracę. - Tempo napływu nowych ofert pracy nieustannie wzrasta, a pracodawcy coraz intensywniej poszukują nowych pracowników. - uważa Robert Pater, ekonomista z BIEC. Jego zdaniem najwięcej nowych ofert przybyło w regionie centralnym, a najmniej w południowo-zachodnim. - Ogłoszenia najbardziej dynamicznie napływały w województwach Wschodniej Polski, gdzie ich liczba jest relatywnie niewielka. W całym kraju kolejny miesiąc z rzędu zwiększyło się zapotrzebowanie na sprzedawców, kadrę zarządzającą i ekonomistów. - wylicza ekonomista.
Poza tym w ostatnim miesiącu znacznie wzrosła liczba ofert pracy dla księgowych, budowlańców, inżynierów, a także w transporcie. Ogłoszeń na te stanowiska jest znacznie więcej niż przed rokiem, co może wskazywać na to, że nie dotyczą jedynie pracy sezonowej, a trwałego zatrudnienia. Mniej pracowników w porównaniu do stycznia i lutego szukano w turystyce, hotelarstwie i telekomunikacji.