Afryka wreszcie została opleciona kablami światłowodowymi o bardzo dużej przepustowości. Pod koniec kwietnia podmorska linia połączyła Londyn z Republiką Południowej Afryki. Warta 650 mln dol. inwestycja jest kolejnym krokiem w kierunku przyłączenia Afryki do globalnej sieci internetowej. Biegnąca wzdłuż zachodniego wybrzeża kontynentu linia umożliwi piętnastu krajom bezpośrednie podłączenie do serwerów europejskich, co stwarza zupełnie nowe możliwości dla najsłabiej rozwiniętych obszarów naszej planety. Położny właśnie kabel WACS (West Africa Cable System) podwoi przepustowość wszystkich kabli łączących Afrykę z resztą świata. Linia ma długość 14 tys km i jest w stanie przesłać 5,12 Terabitów danych na sekundę (Tbit/s). Projekt został sfinansowany przez firmy telekomunikacyjne z zainteresowanych krajów.
Dwa lata temu podobny kabel ułożono na dnie morskim po wschodniej stronie Afryki, co umożliwiło podłączenie do sieci istniejących już na bliskim wschodzie i w Azji . Wschodnia linia Eastern Africa Submarine Cable System (EASSy) liczy 17 tys. km i jest w stanie obsłużyć 3,84 Tbit/s danych. Projekt był w pełni finansowany przez Bank Światowy i kosztował blisko 700 mln dol. Do linii biegnącej z sudańskiego miasta ort Sudan do południowoafrykańskiego Mtunzini podłączyło się większość krajów Afryki Wschodniej.
Wcześniej podobne kable połączyły Nigerię z Wielką Brytanią, Zachodnie Wybrzeże Afryki z Brazylią oraz RPA z wyspami kanaryjskimi jednak nie miały one aż tak dużych przepustowości, a w planach są kolejne wielkie inwestycje.
Zbliża się boom
Eksperci nie mają wątpliwości – Afrykę czeka w najbliższych latach eksplozja internetowa. Inwestorzy są zdania, że bogaty w surowce mineralne kontynent jest gotowy na rewolucję telekomunikacyjną.
- Dotychczas Afryka była rowerzystą na autostradzie informacyjnej świata. Wierzymy, że zarówno WACS jak i kolejne inwestycje w światłowody rozpoczną komunikacyjną rewolucję na kontynencie i polepszą życie milionów jego mieszkańców - mówi Karel Pienaar dyrektor firmy MTM, która jest jednym z udziałowców projektu WACS.