Reklama
Rozwiń

Gospodarka Niemiec wyhamowała

Niemiecka gospodarka zwalnia, wynika z najnowszych danych. W drugim kwartale 2011 roku PKB Niemiec wzrósł o 0,1 procent kwartał do kwartału i o 2,8 procent w skali roku, wynika ze wstępnych danych opublikowanych przez Federalny Urząd Statystyczny

Publikacja: 16.08.2011 09:49

Gospodarka Niemiec wyhamowała

Foto: Bloomberg

Opublikowane dane są gorsze od prognoz. Analitycy oczekiwali, że PKB Niemiec wzrósł kwartał do kwartału o 0,5 procent, a w skali roku o 3,2 procent.

Według zrewidowanych danych w pierwszym kwartale wzrost PKB Niemiec wyniósł kwartał do kwartału 1,3 procent, a rok do roku 5,0 procent.

Niemcy będące siłą napędową strefy euro w obliczu kryzysu zadłużenia tną wydatki przyczyniając się do spowolnienia w całym regionie.

- Wzrost strefy euro będzie bardzo powolny do końca roku - powiedział Aline Schuiling, starszy ekonomista w ABN Amro Bank NV w Amsterdamie.

Dane mogą  niepokoić inwestorów. Niemcy bowiem to kraj, który jest ogromnie ważny w walce z kryzysem ekonomicznym w krajach strefy euro. To największy płatnik składki w UE oraz najpotężniejsza gospodarka eurolandu.

Wcześniej także gospodarka Francji odnotowała słaby wynik. Wzrost w drugim kwartale był bowiem zerowy. We wtorek spotykają się kanclerz Angela Merkel z prezydentem Francji Nicolasem Sarkozym. Tematem rozmów jest kryzys finansowy w Unii Europejskiej. Jednym z pomysłów jest stworzenie euroobligacji, które miałyby stać się nową formą finansowania upadających krajów. Ten instrument miałby by być nowym sposobem na walkę z zadłużeniem w strefie euro. W zeszłym tygodniu Europejski Bank Centralny spełnił swoją zapowiedź kupowania obligacji Hiszpanii i Włoch. Nabył ich aż za 22 mld euro.

Dane gospodarcze
Rosja się kurczy. Kreml utajnia dane demograficzne
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Dane gospodarcze
To ta projekcja inflacji przekonała RPP do obniżki stóp procentowych
Dane gospodarcze
Kierunek dla stóp procentowych w Polsce: w dół, choć raczej nie w cyklu
Dane gospodarcze
Adam Glapiński, prezes NBP: RPP jest skłonna dalej obniżać stopy procentowe
Dane gospodarcze
Niespodzianka. RPP obniżyła stopy procentowe