#RZECZoBIZNESIE: Monika Kurtek: Trudno, żeby gospodarka cały czas rosła powyżej 5 proc.

Trudno, żeby gospodarka cały czas rosła powyżej 5 proc., zwłaszcza, że potencjalny wzrost gospodarczy mamy powyżej 3 proc.- mówi Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego, gość programu Pawła Rożyńskiego.

Aktualizacja: 14.05.2019 12:35 Publikacja: 14.05.2019 11:56

#RZECZoBIZNESIE: Monika Kurtek: Trudno, żeby gospodarka cały czas rosła powyżej 5 proc.

Foto: tv.rp.pl

W środę GUS poda wyniki polskiej gospodarki za I kwartał.

- Spodziewam się wzrostu powyżej 4,5 proc. Trochę wolniej niż w IV kw. 2018 r. (4,9 proc.), ale nadal jest to bardzo duży wzrost, szczególnie na tle Europy Zachodniej czy Stanów Zjednoczonych - prognozowała Kurtek.

Dane miesięczne za styczeń, luty i marzec pokazują, że w wysokim tempie rosła konsumpcja gospodarstw domowych. Konsumpcja ma ok. 60 proc. udziału w PKB, więc jej dynamika ma istotne przełożenie na wzrost.

- Wypłacane dodatkowe emerytury podbiją dynamikę konsumpcji w kolejnym kwartale. Będzie też wypłata 500+ na pierwsze dziecko. Dynamika konsumpcji wróci w IV kw. w okolice 5 proc. - mówiła gość.

Silną kontrybucję do wzrostu PKB w I kw. miała produkcja przemysłowa. - Dane zaskakiwały nas pozytywnie z miesiąca na miesiąc – przypomniała.

Kurtek podkreśliła, że struktura spowolnienia w Niemczech niekoniecznie musi się przekładać na nasz eksport, który też radził sobie przyzwoicie w I kw.

- Suma tych czynników powoduje, że wzrost gospodarczy będzie wolniejszy. Trudno, żeby gospodarka cały czas rosła powyżej 5 proc., zwłaszcza, że potencjalny wzrost gospodarczy mamy powyżej 3 proc. - tłumaczyła gość.

- 4,5 proc. to optymistyczna prognoza na tle innych prognoz rynkowych, ale do zrealizowania. Ostatnio Komisja Europejska podwyższyła tempo wzrostu gospodarczego dla Polski do 4,2 proc. - dodała.

Kurtek oceniła, że w sytuacji, kiedy popyt wewnętrzny radzi sobie dobrze, pieniądze przeznaczane na transfery socjalne mogłyby być wydatkowane w inny sposób. - Widać potrzebę np. w systemie ochrony zdrowia – mówiła.

Zaznaczyła, że jeżeli budżet nie będzie w stanie sfinansować wszystkich wydatków to będzie rosło zadłużenie.

Dane gospodarcze
Chińska nadwyżka w handlu sięgnęła prawie biliona dolarów. To nie skończy się dobrze
Dane gospodarcze
Dwa filary polskiego wzrostu w 2025 r. "Tego dotyczy różnica zdań"
Dane gospodarcze
„Niepokojący” wzrost cen w strefie euro
Dane gospodarcze
Kiedy obniżki stóp? Członek RPP bliski Glapińskiemu: Procesy inflacyjne są wygaszone.
Dane gospodarcze
Inflacja pozytywnie zaskoczyła. Czy Polak szastał na święta?