Reklama
Rozwiń

Przemysł dołuje

Wartość produkcji przemysłowej w przedsiębiorstwach, w których pracuje więcej niż 9 osób, była w listopadzie o 0,8 proc. niższa niż rok wcześniej. To drugi spadek w ujęciu rocznym w tym roku. Wcześniej polski przemysł zanotował go we wrześniu

Publikacja: 19.12.2012 14:18

Przemysł dołuje

Foto: Bloomberg

Takie dane podał GUS. Odczyt jest gorszy niż spodziewali się analitycy. W ankiecie „Rz" prognozowali średnio, że produkcja wzrośnie o 0,3 proc. rok do roku. W październiku produkcja wzrosła o 4,6 proc. w ujęciu rocznym.

Po wyeliminowaniu czynników sezonowych produkcja spadła o 1,9 proc. rok rok do roku i  był to najgłębszy spadek w tym roku. W porównaniu z październikiem, jej wartość spadła o 4,8 proc.

W stosunku do listopada ubiegłego roku spadek produkcji sprzedanej odnotowano w 12 (spośród 34) działach przemysłu m.in. w produkcji komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych – o 10,6 proc., mebli – o 9,6 proc., pojazdów samochodowych, przyczep i naczep – o 7,9 proc., metali – o 7,6 proc.

Wzrost produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z listopadem 2011 r. wystąpił w 22 działach, m.in. w produkcji urządzeń elektrycznych – o 5,5 proc., wyrobów z drewna, korka słomy i wikliny – o 5,2 proc., papieru i wyrobów z papieru – o 4,4 proc., w wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego – o 4,0 proc., artykułów spożywczych – o 3,5 proc.

W okresie styczeń-listopad br. produkcja sprzedana przemysłu była o 2,1 proc. wyższa w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku.

Płytszy od prognoz okazał się natomiast spadek produkcji budowlano-montażowej. Wyniósł 5,3 proc. w skali roku wobec prognozy 8,2 proc. Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja budowlana ukształtowała się na poziomie niższym o 10,7 proc. niż w ubiegłym roku w listopadzie. Spadek produkcji odnotowano we wszystkich działach budownictwa zarówno w porównaniu z listopadem ub. roku, jak i październikiem tego roku.

W porównaniu z listopadem ubiegłego roku ceny produkcji spadły o 1,1 proc. Prognozowano, że nieznacznie, ale jedna wzrosną (o 0,1 proc.).

- W kolejnych kilku miesiącach dynamika produkcji przemysłowej pozostanie bardzo słaba (w grudniu, przy negatywnym efekcie dni roboczych, możliwy jest spadek o blisko 10 proc.). Dopiero od II kw. 2013 możliwa jest zmiana trendu przy odbiciu eksportu związanym ze spodziewaną przez nas poprawą koniunktury w strefie euro. Dynamika produkcji budowlanej może pozostać ujemna przez dłuższą część roku przy prognozowanym spadku inwestycji trwającym do III kw. przyszłego roku – mówi Piotr Bujak z Nordea Banku.

Dodaje, że ostatni zestaw danych (niższa od prognoz inflacja CPI, płace, zatrudnienie i produkcja przemysłowa) zwiększą skłonność członków RPP do dalszego łagodzenia polityki pieniężnej. - Spodziewam się, że umiarkowane jastrzębie z Rady poprą nie tylko kolejną obniżkę stóp o 25 pb w styczniu (zgodnie z ich dotychczasowymi deklaracjami w mediach), ale zagłosują również za kolejnymi dwoma obniżkami stóp po 25 pb w kolejnych miesiącach I kw. 2013, sprowadzając stopę referencyjną NBP do poziomu 3,5 proc. – uważa Bujak.

Dane gospodarcze
Rosja się kurczy. Kreml utajnia dane demograficzne
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Dane gospodarcze
To ta projekcja inflacji przekonała RPP do obniżki stóp procentowych
Dane gospodarcze
Kierunek dla stóp procentowych w Polsce: w dół, choć raczej nie w cyklu
Dane gospodarcze
Adam Glapiński, prezes NBP: RPP jest skłonna dalej obniżać stopy procentowe
Dane gospodarcze
Niespodzianka. RPP obniżyła stopy procentowe