Reklama
Rozwiń

Wzrost wskaźnika dot. zachowań przedsiębiorców z sektora MSP

Wskaźnik Busometr, prognozujący zachowania przedsiębiorców sektora MSP w perspektywie najbliższych 6 miesięcy, wyniósł w III kwartale br. 42,17 pkt wobec 39,09 pkt w II kwartale - wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

Publikacja: 10.09.2013 10:58

Wyniki tego wskaźnika poniżej 50 pkt oznaczają pesymistyczne nastroje przedsiębiorców, a powyżej 50 pkt - ich optymizm.

"W ciągu 4 kwartałów nastroje poprawiły się o 8 punktów i choć lokują się dalej w strefie stagnacyjnej (poniżej 50 pkt), to możemy już mówić o pozytywnym trendzie" - napisano w komentarzu do badania.

ZPP podkreśla, że stosunkowo najlepiej wygląda sytuacja na rynku pracy (48,55 pkt.), a najgorzej w inwestycjach.

"Najgorzej wygląda sytuacja z inwestycjami - tu z kolei mamy do czynienia z systematycznym pogarszaniem się nastrojów. W ciągu 4 kwartałów skłonność przedsiębiorców do inwestycji spadała z 45,81 pkt do 38,96 pkt, a więc prawie o 7 punktów. Najbardziej skłonne do inwestycji są średnie przedsiębiorstwa (50-250 zatrudnionych), najmniej mikrofirmy" - podkreślają autorzy raportu.

Natomiast - jak zaznaczono - bardzo istotną zmianą jest zmiana ogólnych nastrojów, tzw. wskaźnika optymizmu. Jest on wskaźnikiem wyprzedzającym zarówno jeśli chodzi o rynek pracy, jak i inwestycje.

Reklama
Reklama

"Tutaj mamy do czynienia nie tylko z systematycznym trendem od 4 kwartałów, ale również z dość radykalną zmianą nastrojów. W ciągu 4 kwartałów wskaźnik optymizmu wzrósł z 27,25 pkt do 41,96. Czyli aż o 14,71 pkt" - podano.

Badanie dotyczące koniunktury gospodarczej przeprowadzono w okresie lipiec/sierpień wśród reprezentatywnej próby małych i średnich firm w Polsce (538) zatrudniających do 250 pracowników. Busometr ZPP jest publikowany co kwartał.

Dane gospodarcze
Rosja się kurczy. Kreml utajnia dane demograficzne
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Dane gospodarcze
To ta projekcja inflacji przekonała RPP do obniżki stóp procentowych
Dane gospodarcze
Kierunek dla stóp procentowych w Polsce: w dół, choć raczej nie w cyklu
Dane gospodarcze
Adam Glapiński, prezes NBP: RPP jest skłonna dalej obniżać stopy procentowe
Dane gospodarcze
Niespodzianka. RPP obniżyła stopy procentowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama