Unia potrzebuje lepszej infrastruktury

Energetyka jest upolityczniona. Dlatego kraje muszą się zastanowić, jak zapewnić bezpieczeństwo dostaw paliw – mówiono na IX Forum Energetycznym w Karpaczu.

Publikacja: 26.01.2015 01:52

Uczestnicy dyskusji zgodzili się, że kraje kształtując swoją politykę energetyczną, muszą mieć na wz

Uczestnicy dyskusji zgodzili się, że kraje kształtując swoją politykę energetyczną, muszą mieć na względzie zmieniającą się sytuację geopolityczną na świecie i własne bezpieczeństwo energetyczne

Foto: materiały prasowe

Podczas konferencji ścierały się różne wizje dotyczące tego, jak powinien wyglądać koszyk paliw energetycznych w Europie.

Pytania o przyszłość

Obecnie pod dużym znakiem zapytania stoi dalszy rozwój energetyki jądrowej. Z tego sektora stopniowo wycofują się Niemcy, Polska ma w planach budowę pierwszych bloków jądrowych, ale prace idą jak po grudzie.

– Projekty jądrowe są bardzo skomplikowane. Powstają różne raporty oceniające technologie i wpływ takich inwestycji na środowisko. Są już całe stosy różnego rodzaju dokumentacji. Ale ostateczne decyzje i tak zapadają w parlamencie, a więc zależą od polityków – uważa Eugenijus Uspuras z Litewskiego Instytutu Energii.

Również w ocenie Bulata Nigmatulina, byłego wiceministra ds. energetyki Rosji, a dziś dyrektora generalnego Instytutu Problemów Energetyki, polityka odgrywa zbyt dużą rolę w energetyce.

– Francja i Stany Zjednoczone udowodniły, że elektrownie atomowe są bezpieczne. Problemem nie jest już więc technologia, ale wysokie ceny i dostęp do pozyskania finansowania. Kolejne wyzwanie to atmosfera wokół tego typu projektów – mówił Nigmatulin. Krytycznie odniósł się on do polityki Niemiec. Kraj ten rezygnuje z elektrowni jądrowych na rzecz rozwoju odnawialnych źródeł energii.

– To nic innego jak kolejna ideologia: ekologizm – skwitował te decyzje Nigmatulin.

Część uczestników przekonywała z kolei, że odnawialne źródła energii (oze) to dobre rozwiązania, choć nie zaspokoją one całego zapotrzebowania gospodarki i gospodarstw domowych na prąd.

– Kluczowe jest to, w jakim świecie chcemy żyć. Czy chcemy masowo wytwarzać odpady radioaktywne i zatruwać powietrze? W europejskiej energetyce jest miejsce na wiele paliw, więc nie powinno w niej zabraknąć odnawialnych źródeł – stwierdził Wolfgang Krewel, dyrektor strategii w Alstom Grid. W jego ocenie Polska powinna się skupić na inwestycjach w sieci elektroenergetyczne, by podołać wyzwaniom, jakie niesie rozwój oze.

Węgiel, atom, zielona energia

W podobnym tonie wypowiadał się Aleksander Grad, wiceprezes katowickiego koncernu energetycznego Tauron.

– Wszyscy obserwujemy od kilku lat rywalizację pomiędzy lobby węglowym, jądrowym i  oze.  Tymczasem wszystkie te źródła energii są potrzebne, pytanie tylko, w jakich proporcjach – podkreślił Grad.  – Gdybyśmy nie marnowali czasu na tę rywalizację, to w Polsce już dawno byłaby ustawa o oze i już mielibyśmy zgodę w sprawie miksu energetycznego na kolejne lata.

Nie zabrakło zwolenników energetyki opartej na węglu, ale nawet oni zgodzili się, że znaczenie tego paliwa będzie maleć. Polska około 90 proc. energii produkuje dziś z węgla.

– Sytuacja polskiego górnictwa jest bardzo trudna. Sektor generuje potężne straty. Przyczyny takiego stanu  to spadające ceny węgla oraz zaniedbania właściciela największych firm węglowych, czyli Skarbu Państwa – skwitował Janusz Steinhoff, były wicepremier i minister gospodarki.

Jan Dziekoński, ekspert Roland Berger, uważa, że wciąż obserwujemy spadek popytu na czarne paliwo, co wynika m.in. z rozwoju oze oraz coraz lepszych, bardziej efektywnych technologii spalania węgla.

– Plan restrukturyzacji polskiego górnictwa nie odpowiada, niestety, na  wyzwania. Prowadzi on do utrzymania produkcji, a nie do poprawy wydajności – uważa  Dziekoński.

Uczestnicy konferencji zgodzili się, że kraje kształtując swoją politykę energetyczną, muszą mieć na względzie zmieniającą się sytuację geopolityczną na świecie i własne bezpieczeństwo energetyczne.

– Niezwykle ważna dla osiągnięcia tego bezpieczeństwa  jest budowa infrastruktury na terenie Unii Europejskiej, która pozwoli na dostarczanie paliw z różnych stron. To nie są jednak projekty, które powstają z dnia na dzień. Realizacja takich planów  wymaga czasu – skwitowała  Daria Nochevnik, ekspertka ds. polityki energetycznej Unii Europejskiej w European Energy Review.

Dane gospodarcze
Inflacja bazowa mocno w dół. Kolejne dane o cenach lepsze od prognoz
Dane gospodarcze
Inflacja będzie spadać szybciej niż przewidywano. Co na to RPP?
Dane gospodarcze
Agencja Fitch podjęła decyzję ws. ratingu Polski i ścięła prognozę dla PKB w 2025 r.
Dane gospodarcze
NBP widzi inflację w granicach celu w połowie 2026 roku, rynek dużo wcześniej
Materiał Promocyjny
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Dane gospodarcze
Co za dane o inflacji w Polsce! "Wszystkie ścieżki właśnie się zdezaktualizowały"
Materiał Promocyjny
Sezon motocyklowy wkrótce się rozpocznie, a Suzuki rusza z 19. edycją szkoleń