Reklama
Rozwiń

Budżet traci miliardy złotych

Szara strefa w Polsce się powiększa. Tak przynajmniej wynika z ujęcia stosowanego przez Główny Urząd Statystyczny.

Publikacja: 17.04.2015 14:43

Budżet traci miliardy złotych

Foto: Bloomberg

Jej rozmiary wzrosły z 192 miliardów złotych w 2011 roku do 224 miliardów złotych w 2015 roku. - Oznacza to jej wzrost w cenach bieżących o 16,7 procent – wyliczają eksperci Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową.

Z tego też powodu Krajowa Izba Gospodarcza postanowiła wskazać nie tylko problemy branż, które są najbardziej zagrożone szara strefą, ale także rozwiązania jakie proponują ich przedstawiciele, które służyć będą uszczelnianiu systemu podatkowego. - Chcemy wskazać, iż przedsiębiorcy chcą działać w warunkach uczciwej konkurencji i działalność podmiotów, które uchylają się od obowiązków podatkowych określają w sposób jednoznacznie negatywny – deklaruje KIG. - Naszym zdaniem jednym z głównych warunków skuteczności regulacji ograniczających zjawisko szarej strefy jest współpraca przedsiębiorców i administracji w zakresie ich opracowywania i wdrażania. Jednym z bardziej spektakularnych przykładów udanego współdziałania było wprowadzenie odwróconego VAT na większość wyrobów stalowych, które to produkty były w obszarze zainteresowania przestępców specjalizujących się w wyłudzeniach karuzelowych.

Pozostało jeszcze 82% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Dane gospodarcze
Rosja się kurczy. Kreml utajnia dane demograficzne
Dane gospodarcze
To ta projekcja inflacji przekonała RPP do obniżki stóp procentowych
Dane gospodarcze
Kierunek dla stóp procentowych w Polsce: w dół, choć raczej nie w cyklu
Dane gospodarcze
Adam Glapiński, prezes NBP: RPP jest skłonna dalej obniżać stopy procentowe
Dane gospodarcze
Niespodzianka. RPP obniżyła stopy procentowe