Reklama
Rozwiń

Wzrost PKB w Polsce w 2016 r. utrzyma się na poziomie 3,6 proc., a w kolejnym wyhamuje do 3,1 proc.

Wzrost gospodarczy w Polsce w tym roku utrzyma się na poziomie 3,6 proc., a w kolejnym wyhamuje do 3,1 proc., wynika z prognoz Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową.

Aktualizacja: 29.01.2016 17:41 Publikacja: 29.01.2016 17:08

Wzrost gospodarczy w Polsce w tym roku utrzyma się na poziomie 3,6 proc., a w kolejnym wyhamuje do 3

Wzrost gospodarczy w Polsce w tym roku utrzyma się na poziomie 3,6 proc., a w kolejnym wyhamuje do 3,1 proc.

Foto: Bloomberg

Prognozy Instytutu zakładają że, koniunktura będzie kształtowała się korzystniej w I połowie roku, kiedy to wzrost PKB wyniesie 3,9 procent w I kwartale oraz 3,6 proc. w II kwartale. W drugiej połowie roku spodziewać się należy spowolnienia wzrostu do poziomu 3,3 proc. w IV kwartale. W roku 2017 koniunktura gospodarcza nadal będzie się pogarszać.

Jak podają autorzy prognozy, w 2016 roku wartość dodana w przemyśle wzrośnie, o 5,5 proc. W tym samym czasie podobny wynik odnotuje sektor budowlany, gdzie wartość dodana wzrośnie o 5,6 proc. W sektorze usług rynkowych, mającym największy udział w tworzeniu PKB, wzrost wartości dodanej wyniesie w 2016 roku 3,5 proc. Pogorszenie koniunktury w roku 2017 widoczne będzie szczególnie w przemyśle, gdzie wartość dodana zwiększy się o 4,2 proc. oraz w usługach rynkowych – w tym sektorze prognozowany wzrost wynosi 3 proc. W sektorze budowlanym wzrost będzie także słabszy niż w roku 2016, ale różnica w porównaniu z rokiem bieżącym będzie mniejsza. Koniunktura w budownictwie będzie bowiem wspierana przez projekty inwestycyjne realizowane w drogownictwie i kolejnictwie.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Dane gospodarcze
Rosja się kurczy. Kreml utajnia dane demograficzne
Dane gospodarcze
To ta projekcja inflacji przekonała RPP do obniżki stóp procentowych
Dane gospodarcze
Kierunek dla stóp procentowych w Polsce: w dół, choć raczej nie w cyklu
Dane gospodarcze
Adam Glapiński, prezes NBP: RPP jest skłonna dalej obniżać stopy procentowe
Dane gospodarcze
Niespodzianka. RPP obniżyła stopy procentowe