Reklama
Rozwiń

Słabnie tempo wzrostu eksportu

Tempo wzrostu eksportu słabnie. W pierwszym kwartale 2016 roku jego wartość wyniosła 43,9 mld euro – podał GUS.

Publikacja: 13.05.2016 13:49

Tempo wzrostu eksportu słabnie. W pierwszym kwartale 2016 roku jego wartość wyniosła 43,9 mld euro –

Tempo wzrostu eksportu słabnie. W pierwszym kwartale 2016 roku jego wartość wyniosła 43,9 mld euro – podał GUS.

Foto: Fotorzepa, Beata Kitowska BK Beata Kitowska

To o 1,7 proc. więcej niż w tym samym czasie rok wcześniej. Za pierwsze dwa miesiące 2016 roku eksport wzrósł rok do roku o 3 proc.

Głównym odbiorcą polskich towarów są kraje Unii Europejskiej, gdzie sprzedaż wyniosła 35,57 mld euro i była o 3,1 proc. wyższa niż w okresie styczeń-marzec ubiegłego roku. Ujemną dynamikę odnotował eksport na rynki Europy Środkowo-Wschodniej – spadek wyniósł 5,1 proc. przy wartości eksportu nieco ponad 2 mld euro. Jeszcze większy spadek – o 17,6 proc. miał miejsce w przypadku krajów rozwijających się, dokąd wyeksportowaliśmy towary warte 3038 mld euro.

Mimo spowolnienia tempa wzrostu, polska wciąż utrzymuje dodatnie saldo w obrotach z zagranicą. Za pierwsze trzy miesiące wyniosło prawie 1,9 mld euro. Import za trzy miesiące liczony w euro nieznacznie się zwiększył – do nieco ponad 42 mld euro, tj. o 0,8 proc. rok do roku.

Z najważniejszych dla polskich firm rynków wzrost utrzymał eksport do Niemiec. Wart był 12,5 mld euro i zwiększył się wobec pierwszego kwartału sprzed roku o 6,2 proc. Zmalał natomiast eksport na dwa kolejne rynki: Do Czech – o 0,8 proc. oraz do Wielkiej Brytanii o 2,4 proc.

Jak podaje GUS, Udział Niemiec w eksporcie zwiększył się w porównaniu z analogicznym okresem 2015 roku o 1,2 p. proc. i wyniósł 28,5 proc. W sumie po trzech miesiącach br. wśród głównych partnerów handlowych Polski odnotowano wzrost eksportu do Szwecji, Niemiec, Włoch, Francji, Hiszpanii, Holandii, na Węgry i do Czech, a importu – ze Stanów Zjednoczonych, z Holandii, Chin, Belgii i Niemiec. Spadek eksportu odnotowano w obrotach z Rosją i Wielką Brytanią, a importu – z Rosją, Włochami, Wielką Brytanią, Czechami i Francją.

W całym 2015 roku eksport wyniósł 178,71 miliarda euro i zwiększył się w porównaniu z rokiem 2014 o 7,8 proc. Import, który rósł wolniej – o 3,9 proc. w porównaniu do roku 2014, sięgnął 175,03 mld euro. W ub. roku nadwyżka eksportu nad importem wyniosła 3,68 miliarda euro.

Dane gospodarcze
Rosja się kurczy. Kreml utajnia dane demograficzne
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Dane gospodarcze
To ta projekcja inflacji przekonała RPP do obniżki stóp procentowych
Dane gospodarcze
Kierunek dla stóp procentowych w Polsce: w dół, choć raczej nie w cyklu
Dane gospodarcze
Adam Glapiński, prezes NBP: RPP jest skłonna dalej obniżać stopy procentowe
Dane gospodarcze
Niespodzianka. RPP obniżyła stopy procentowe