Reklama
Rozwiń

#RZECZoBIZNESIE: Monika Kurtek: Polskie PKB rozczarowało

W porównaniu do krajów strefy euro wzrost polskiego PKB jest solidny, ale prognozy i oczekiwania były znacznie większe - mówi Monika Kurtek główny ekonomista Banku Pocztowego.

Aktualizacja: 03.06.2016 13:15 Publikacja: 03.06.2016 11:58

#RZECZoBIZNESIE: Monika Kurtek: Polskie PKB rozczarowało

Foto: Rzeczpospolita

Niepokoi słabszy wzrost polskiego PKB i wyraźny spadek inwestycji, które gwarantują trwałość wzrostu gospodarczego kraju. Inwestycje dają miejsca pracy. - Kiedy spada ilość inwestycji to od razu zapala się nam czerwona lampka – podkreśla Kurtek i dodaje, że szczególnie mocno wyhamowały inwestycje w sektorze publicznym.

Jako główną barierę inwestycji firmy wskazują niepewność. – Firmy obawiają się, że inwestycje się nie zwrócą – podkreśla Monika Kurtek. Firmy obawiają się przede wszystkim znów spadku koniunktury – tak w Polsce, jak i w Unii Europejskiej. Dużym wsparciem inwestycji mogą być środki unijne, zwłaszcza dla samorządów.

- Zawirowania w polityce również zwiększają niepewność przedsiębiorstw – podkreśla Kurtek. Niepewność polityczna zwiększą zaniepokojenie w biznesie.

Lekka deflacja utrzymuje się od wielu miesięcy.

- Deflacja w Polsce trwa niespełna dwa lata i wciąż uznawana jest za nieszkodliwą – mówi Kurtek, ponieważ jest ona spowodowana czynnikami zewnętrznymi: spadkiem cen ropy oraz tanią żywnością w Europie. Jeśli ceny ropy zaczną gwałtownie rosnąć, to i ceny żywność, a za nimi i deflacja się odwróci. Na razie deflacja nie przekłada się negatywnie na polską gospodarkę, nie dławi konsumpcji i wzrostu gospodarczego.

Reklama
Reklama

W niektórych branżach brak rąk do pracy.

- Spada nam wskaźnik bezrobocia, rosną wynagrodzenia i rośnie zatrudnienie – podkreśla Monika Kurtek. Są jednak branże gdzie brakuje rąk do pracy, ale także takie gdzie jest wyraźny przerost zatrudnienia. - Średnia jednak jest faktycznie dobra – podkreśla Kurtek.

- Pamiętajmy jednak, że sporo osób wyemigrowała za granicę właśnie w poszukiwaniu pracy – podkreśla Monika Kurtek i dodaje, że gdyby te osoby nagle wróciły do kraju, to nasza stopa bezrobocia gwałtownie wzrośnie.

Dane gospodarcze
Rosja się kurczy. Kreml utajnia dane demograficzne
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Dane gospodarcze
To ta projekcja inflacji przekonała RPP do obniżki stóp procentowych
Dane gospodarcze
Kierunek dla stóp procentowych w Polsce: w dół, choć raczej nie w cyklu
Dane gospodarcze
Adam Glapiński, prezes NBP: RPP jest skłonna dalej obniżać stopy procentowe
Dane gospodarcze
Niespodzianka. RPP obniżyła stopy procentowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama