Wciąż nikt nie będzie kontrolował, co dzieje się z ukraińskimi dziećmi

Rząd nie planuje zmian. Uchodźcze dzieci mogą chodzić do polskiej szkoły albo uczyć się online, ale nikt nie sprawdzi, czy wywiązują się z obowiązku nauki.

Publikacja: 04.07.2023 07:21

Wciąż nikt nie będzie kontrolował, co dzieje się z ukraińskimi dziećmi

Foto: Adobe Stock

Ponad połowa dzieci uchodźczych w wieku szkolnym pozostaje poza polskim systemem edukacji. Uczą się online w ukraińskim systemie albo wcale. Nikt ich nie pilnuje. Z odpowiedzi na interpelację poselską wynika zaś, że w przyszłym roku szkolnym nic się nie zmieni.

– Strona ukraińska wyraża zadowolenie z oferty nauki w polskim systemie oświaty. Jest zainteresowana dalszym kształceniem uczniów w ukraińskim systemie w trybie nauki zdalnej i ich powrotem do kraju – wyjaśnia wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski. I dodaje, że obowiązywanie dotychczasowych regulacji zostało przedłużone o rok.

Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie organizacji kształcenia, wychowania i opieki dzieci i młodzieży będących obywatelami Ukrainy osoby, które pobierają naukę w przedszkolu lub szkole funkcjonujących w ukraińskim systemie oświaty z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość, nie podlegają obowiązkowi szkolnemu i obowiązkowi nauki.

Czytaj więcej

Spokojne wakacje ukraińskich uchodźców w Polsce

Z raportu Fundacji Centrum Edukacji Obywatelskiej wynika, że zaledwie co piąty (22 proc.) nastolatek w wieku ponadpodstawowym chodzi do polskiej szkoły. Ukraińscy uczniowie rezygnują ze stacjonarnej edukacji. A szkoła online nigdy jej nie zastąpi.

– Ukraińskie dzieci od września będą się uczyć online piąty rok z rzędu. Koszty społeczne nauki zdalnej są ogromne. Choć ukraińska szkoła online teraz nic nas nie kosztuje, długoterminowo wszyscy możemy za nią zapłacić, a konkretnie za zaniedbanie potrzeb jej uczniów i ich integracji z polskim społeczeństwem – uważa Jędrzej Witkowski, prezes fundacji.

Prawo dla Ciebie
Prof. Andrzej Kidyba: decyzja o odsunięciu mnie od zajęć jest skandaliczna
Aplikacje i egzaminy
Nowa KRS nie zostawia suchej nitki na kandydacie Bodnara na dyrektora KSSiP
Edukacja i wychowanie
Duże zmiany w szkołach od 1 września 2024 r. Nowacka podpisała rozporządzenie
Prawo w Firmie
Ta ustawa ma chronić przed hakerami ze Wschodu. Firmy i samorządy protestują
Prawo karne
Prokuratura umarza postępowanie w sprawie Lisa. Posłanka: Nieprawdopodobne uzasadnienie