Ponad trzy lata temu, 30 stycznia 2020 r., Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła stan zagrożenia zdrowia publicznego o znaczeniu międzynarodowym (PHEIC) w związku z koronawirusem SARS-CoV-2 (wówczas nazywanym 2019-nCoV). 11 marca 2020 r. WHO ogłosiła pandemię.

Wspominając te wydarzenia dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus powiedział na konferencji prasowej w piątek, że podczas ogłaszania stanu zagrożenia na całym świecie - poza Chinami - potwierdzono mniej niż 100 przypadków zakażeń wirusem i żadnego zgonu związanego z COVID-19.

Czytaj więcej

Milioner zaproponował kobiecie 100 tys. dol. za zdjęcie maseczki w samolocie

- Ogłosiliśmy globalny stan zagrożenia, aby zachęcić kraje do podjęcia zdecydowanych działań, ale nie wszystkie kraje podjęły takie działania - oświadczył Tedros. Dodał, że w ciągu trzech lat odnotowano "prawie 7 milionów zgonów z powodu COVID-19". - Choć wiemy, że rzeczywista liczba zgonów jest znacznie wyższa - powiedział dyrektor generalny WHO, nie rozwijając tematu.

Tedros mówił, że jeśli chodzi o pandemię SARS-CoV-2, sytuacja nigdy nie była lepsza. - Miło widzieć, że po raz pierwszy tygodniowa liczba raportowanych zgonów w ciągu ostatnich czterech tygodni była niższa niż gdy trzy lata temu po raz pierwszy użyliśmy słowa "pandemia" - powiedział.

- Jestem przekonany, że w tym roku będziemy mogli ogłosić koniec COVID-19 jako stanu zagrożenia zdrowia publicznego o znaczeniu międzynarodowym - oświadczył szef WHO.

Dodał, że obecnie nie jest to możliwe. Zaznaczył, że w ubiegłym tygodniu odnotowano ponad 5 tys. zgonów związanych z COVID-19. - To o 5 tys. za dużo jak na chorobę, której można zapobiegać i którą można leczyć - podkreślił Tedros.

Jakie warunki muszą zostać spełnione, by Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła zakończenie stanu zagrożenia zdrowia publicznego o znaczeniu międzynarodowym w związku z koronawirusem SARS-CoV-2?

Na konferencji prasowej na to pytanie odpowiadał dr Michael Ryan, dyrektor WHO ds. sytuacji kryzysowych.

Jestem przekonany, że w tym roku będziemy mogli ogłosić koniec COVID-19 jako stanu zagrożenia zdrowia publicznego o znaczeniu międzynarodowym.

Tedros Adhanom Ghebreyesus

- Sądzę, że zbliżamy się do punktu, w którym możemy spojrzeć na COVID-19 w taki sam sposób, w jaki patrzymy na grypę sezonową - jak na zagrożenia dla zdrowia, wirus, który nadal będzie zabijał, ale wirus, który nie będzie rozbijał życia społecznego ani zakłócał funkcjonowania szpitali - stwierdził.

- Uważam, że - tak jak mówił Tedros - stanie się tak w tym roku - dodał dr Ryan.