Ekspert przytacza szereg przykładów, które jego zdaniem dyskwalifikują projekt. Przede wszystkim ustawodawca dopuściłby się naruszenia zasady neutralności podatku VAT - w przypadku, gdyby zmiany w proponowanym brzmieniu weszły w życie. Co więcej, nie ma przepisów przejściowych w wystarczająco precyzyjny sposób regulujących kwestie techniczne związane ze zmianą stawki VAT - w szczególności moment rozpoczęcia stosowania nowej stawki w przypadku umów długoterminowych. Poza tym w opinii Barszcza nie zachowano zasad prawidłowej legislacji, w szczególności w odniesieniu do kwestii samochodów osobowych oraz miejsca zamieszczenia przepisów przejściowych.

Ekspert BCC podważa też stwierdzenie, że zmiany nie spowodują skutków mających istotny wpływ na konkurencyjność gospodarki i przedsiębiorczość. Ustawodawca przekonuje bowiem, że przewidziane w projekcie zmiany mające na celu usunięcie wątpliwości i doprecyzowanie obecnych regulacji w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług, poprawią pewność, co do sytuacji prawnej przedsiębiorców.

- To nieprawda, bo naruszona zostaje zasada neutralności podatku VAT dla podatników wynikające z konieczności poniesienia ekonomicznego kosztu podwyżki stawki podatku - wyjaśnia Mirosław Barszcz. - Dotyczyć to będzie między innymi przypadków, w których dostawa towarów lub usług jest dokonywana na podstawie umów długoterminowych, w których cena została określona w kwocie brutto, uwzględniającej wartość podatku VAT. W szczególności, powyższa sytuacja będzie miała miejsce w przypadku dostaw towarów lub usług na rzecz podmiotów publicznych lub osób fizycznych.

Dla przykładu - wymogi przepisów o zamówieniach publicznych np. jeśli chodzi o usługi telekomunikacyjne powodują, że zawierane umowy wskazują ceny świadczenia usług w kwotach brutto, a więc kwota należna za usługi w takich umowach zawsze zawiera w sobie należny podatek. Podobnie jak w przypadku usług budowlanych dostawcy usług nie będą w stanie zmienić ceny w związku ze zmianą stawki VAT, a co za tym idzie będą więc zmuszeni do ponoszenia kosztów zwiększenia podatku VAT, co stoi w niewątpliwej sprzeczności z zasadą neutralności VAT.

- W konsekwencji, niezbędne jest wprowadzenie przepisów umożliwiających podatnikom efektywne przeniesienie kosztów podwyższenia stawki VAT na klientów - udowadnia ekspert BCC. Ponad to zgodnie z projektowanym brzmieniem przepisu zastosowanie powinna znaleźć stawka obowiązująca w dniu dokonania dostawy towaru lub wykonania usługi. Zdaniem BCC taka zasada chroni przedsiębiorców przed skutkami zmiany stanu prawnego w sytuacji, gdy nie mają już możliwości kształtowania swoich stosunków prawnych, a co za tym idzie jest prawidłowa. W opinii BCC takie prawidłowe z punktu widzenia zasad państwa prawa założenie, w postaci ochrony przedsiębiorców przed skutkami zmiany stanu prawnego, do których nie mogą się dostosować, należy rozszerzyć również na inne przypadki, w których taka ochrona jest niezbędna.