Z badania wynika, że 67 proc. Polaków jest za tym, by duże spółki Skarbu Państwa m.in. PZU, KGHM, Orlen, spółki węglowe pozostały pod kontrolą państwa. Tylko 16 proc. badanych opowiada się za ich pełną prywatyzacją. A zdania w tej sprawie nie ma 17 proc. respondentów.
Autorzy badania podkreślają, że oceny Polaków na temat prywatyzacji strategicznych spółek nie zależą od płci, ani wykształcenia. Dodają jednak, że przeciw prywatyzacji opowiadają się częściej osoby starsze - 79 proc. w grupie wiekowej powyżej 59 lat. Za to co drugi respondent w wieku (15-24 lata) opowiedział sie za pozostawieniem kontroli państwa w tych firmach.
Zwolennicy prywatyzacji dużych spółek Skarbu Państwa chcą, by rząd sprywatyzował je do końca jak najszybciej. Argumentują, że wpływy z ich sprzedaży zmniejszą deficyt budżetowy, a spółki będą lepiej zarządzane, gdy politycy przestaną ingerować w ich działalność.
W Sejmie trwają prace nad projektem ustawy o zasadach wykonywania niektórych uprawnień Skarbu Państwa, przygotowanym przez resort skarbu.
Projekt, który dotyczy kluczowych spółek Skarbu Państwa, ma na celu wprowadzenie skutecznych procedur konkursowych do rad nadzorczych i zarządów, tworzenie kadry menedżerskiej - odpolitycznionej i dobrze postrzeganej przez rynek. Przyszła ustawa wprowadza instytucję spółek kluczowych z punktu widzenia interesu Skarbu Państwa, w których byłyby wprowadzone motywacyjne systemy wynagrodzeń.