"Ministerstwo finansów pracuje nad projektowaniem założeniami do nowelizacji Ordynacji podatkowej. Prace te są na wstępnym etapie uzgodnień wewnętrznych. Na razie trudno określić, kiedy etap analizy zgłoszonych uwag i propozycji się zakończy. Uzgodnień zewnętrznych można spodziewać się w najbliższych miesiącach" - powiedziała PAP rzeczniczka prasowa Ministerstwa Finansów Wiesława Dróżdż.
Rzeczniczka wskazała, że w projekcie mogą się znaleźć m.in. przepisy wprowadzające tzw. klauzulę obejścia prawa podatkowego oraz Radę ds. Unikania Opodatkowania, która miałaby wydawać opinie postępowaniach dotyczących obejścia prawa. Planowanej jest także poszerzenie zakres informacji o podatnikach, które organy skarbowe mogłyby uzyskać od banków. "Ponieważ prace są na etapie wstępnych założeń, nie jest przesądzone, że rozwiązania te ostatecznie znajdą się w projekcie" - dodała.
Eksperci podatkowi zwracają uwagę, że klauzula obejścia prawa podatkowego nie byłaby nowym rozwiązaniem w polskich przepisach. Przewidywała ona, że fiskus mógł wymierzyć podatnikowi wyższy podatek, gdy uznał, że jego czynności nie były uzasadnione biznesowo, a ich jedynym celem było zapłacenie niższego podatku.
Partner w firmie doradczej Crido Taxand Andrzej Puncewicz powiedział w rozmowie z PAP, że mimo, iż przepisy o klauzuli obejścia prawa były dość dobrze napisane, zakwestionował je Trybunał Konstytucyjny. TK ocenił bowiem, że klauzula dawała zbyt duże pole uznaniowości organom podatkowym.
Puncewicz uważa, że wprowadzenie klauzuli obejścia prawa, która spełniałaby określone w wyroku wymogi TK może być trudne. Zaznaczył, że zgodnie z orzecznictwem sądów administracyjnych podatnik ma prawo wyboru drogi najniższego opodatkowania. "Czasem granica między wyborem takiej drogi, a unikaniem opodatkowania nie jest jednoznaczna" - ocenił partner w Crido Taxand.