Rekordy podatku CIT: kto płaci ponad miliard złotych

Rekordowo wysoki podatek dochodowy za miniony rok zapłacił koncern paliwowy Orlen – to niemal 4,4 mld zł – wynika z danych resortu finansów. Na liście największych płatników CIT wciąż dominują spółki z udziałem Skarbu Państwa.

Publikacja: 02.10.2023 03:00

Na liście największych płatników CIT wciąż dominują spółki z udziałem Skarbu Państwa

Na liście największych płatników CIT wciąż dominują spółki z udziałem Skarbu Państwa

Foto: Fotorzepa? Kuba Kamiński

Podatkowe żniwa dla kasy państwa były pod względem podatku dochodowego CIT w ostatnich latach wyjątkowo udane, co potwierdzają przedstawione w piątek przez Ministerstwo Finansów indywidualne dane podatników za 2022 r. Dotyczą one największych korporacji oraz dużych przedsiębiorstw i instytucji działających w Polsce, tj. o przychodach powyżej 50 mln euro rocznie.

Liderzy listy

Podatek należny CIT za 2022 r. wyniósł łącznie dla tych podmiotów ok. 57,3 mld zł. To znacząco więcej niż za 2021 r., gdy była mowa o 43,84 mld zł. Przyczyna tak skokowego wzrostu może tkwić w nietypowym 2022 r., gdy część firm zanotowała gwałtowny, choć prawdopodobnie przejściowy, wzrost zysku netto. Przykładowo Grupa Orlen zarobiła na czysto 33,6 mld zł wobec 11,2 mld zł rok wcześniej.

Tym samym Orlen musiał odprowadzić rekordowo wysoki podatek dochodowy – wedle danych MF należny CIT wyniósł tu aż 4,37 mld zł, czyli niemal trzy razy więcej niż za 2021 r. Z takim wynikiem Orlen oczywiście otwiera grupę TOP 10 największych podatników w Polsce.

Czytaj więcej

Projekt budżetu na 2024 rok: rząd liczy na podatkowe żniwa

Drugie miejsce w tym zestawieniu zajmuje Podatkowa Grupa Kapitałowa PKO Banku Polskiego, która zasiliła budżet państwa kwotą 1,644 mld zł, zaś trzecie miejsce Jastrzębska Grupa Węglowa – 1,345 mld zł.

CIT w wysokości powyżej 1 mld zł w sumie odprowadziło sześć korporacji w Polsce: grupę wyżej wymienionych uzupełnia Podatkowa Grupa Kapitałowa KGHM II, Grupa Lotos oraz PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.

Więcej „bogatych” podatników

Dziesiątkę największych podatników CIT w Polsce domyka Santander Bank Polska, PGK mBanku, Jeronimo Martins Polska (właściciel sieci sklepów Biedronka) oraz Bank Pekao SA.

W porównaniu z zestawieniem największych podatników za 2021 r. zaszło sporo zmian. Do pierwszej dziesiątki awansowały takie firmy jak JSW, Lotos, PGE GiEK, Santander BP i Bank Pekao. I wypchnęły one na dalsze miejsca takie podmioty jak: P4 (operator sieci Play), Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNIG), Cyfrowy Polsat, grupę podatkową PZU oraz grupę podatkową PGE 2015.

Czytaj więcej

Dochody budżetowe są jak efekt domina Polskiego Ładu

W ubiegłorocznym zestawieniu można było znaleźć „tylko” pięć korporacji, które zasilały budżet państwa kwotą powyżej 1 mld zł, mniej też było firm z podatkiem CIT powyżej 100 mln zł (za 2021 r. było ich 50, za 2022 r. – 65).

Za to, podobnie jak w poprzednich latach, na liście największych podatników CIT dominują spółki z udziałem Skarbu Państwa, co potwierdza, że firmy pod kontrolą państwa zajmują szczególnie silną pozycję w polskiej gospodarce.

Wielcy nieobecni

Struktura branżowa największych podatników (takich, którzy zapłacili CIT w wysokości ponad 100 mln zł) jest dosyć zróżnicowana. Są tu największe koncerny z branży energetycznej i surowcowej (w tym wszyscy producenci i dostawcy energii elektrycznej, dostawcy gazu, spółki wydobywcze i paliwowe), banki i inne instytucje finansowe, wielcy producenci, firmy handlowe, telekomunikacyjne, deweloperzy itp.

W branży handlowej największym podatnikiem, poza Jeronimo Martins (który plasuje się w pierwszej dziesiątce), okazuje się LPP (producent i sprzedawca odzieży, który zapłacił ok. 335 mln zł CIT za 2022 r.) oraz Rossmann Supermarkety Drogeryjne (ok. 290 mln zł). Do grupy firm handlowych, przynoszących budżetowi państwa największe zyski, łapią się jeszcze np. Lidl, Allegro, Pepco, Dino czy Żabka. Za to nie ma tu takich sieci supermarketów jak Auchan czy Carrefour.

Czytaj więcej

Fiskus wciąż mocno dociska przedsiębiorców

W sektorze produkcyjnym najwięksi podatnicy to Mondi Świecie (producent opakowań) oraz spółka CMC (producent wyrobów chemicznych) – odpowiednio ok. 290 mln zł i 250 mln zł zapłaconego CIT.

Z kolei branżę ICT reprezentują: spółka P4, Polkomtel i T-Mobile, ale nie ma tu Google (Alphabet) czy Facebooka (Meta).

CIT rośnie dynamicznie

Warto też dodać, że z danych Ministerstwa Finansów wynika, iż mniej więcej co szósty podmiot w ogóle nie zapłacił podatku dochodowego za 2022 r.

Część z nich to instytucje niebędące podmiotami gospodarki rynkowej – np. uniwersytety czy szpitale, część zaś zamiast zysków pokazała w minionym roku straty.

Czytaj więcej

Nowy rząd dostanie w spadku budżet państwa w słabej kondycji

Rocznych rozliczeń CIT za 2022 r. firmy dokonują w pierwszych miesiącach 2023 r., mają one pewien wpływ na dochody budżetowe z tego podatku w bieżącym roku. Niemniej jednak można podać, że w 2022 r. kasa państwa ściągnęła z tytułu CIT (od wszystkich podatników) ok. 85,3 mld zł. To o niemal 20 mld zł więcej niż w 2021 r. i dwa razy więcej niż w 2018 r. W ostatnich latach wpływy z CIT zaczęły dynamicznie rosnąć, m.in. w efekcie uszczelnienia systemu podatkowego.

Podatkowe żniwa dla kasy państwa były pod względem podatku dochodowego CIT w ostatnich latach wyjątkowo udane, co potwierdzają przedstawione w piątek przez Ministerstwo Finansów indywidualne dane podatników za 2022 r. Dotyczą one największych korporacji oraz dużych przedsiębiorstw i instytucji działających w Polsce, tj. o przychodach powyżej 50 mln euro rocznie.

Liderzy listy

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Budżet i podatki
Wojna zwiększa zadłużenie Rosji. Kreml mówi o wzroście gospodarczym
Materiał Promocyjny
Budowa farm wiatrowych i fotowoltaicznych
Budżet i podatki
W budżecie zabraknie 10–15 mld zł. CIT i VAT kuleją
Budżet i podatki
Dziura w kasie państwa wciąż rośnie. Na koniec roku może być inna niż planował rząd
Budżet i podatki
Olaf Scholz obiecuje szybką korektę projektu budżetu na 2024 r.
Budżet i podatki
Dobre i złe budżety Unii. Które kraje chwali Bruksela?
Materiał Promocyjny
Razem dla Planety, czyli chemia dla zrównoważonej przyszłości