Monika Schnitzer, ekonomistka i przewodnicząca Niemieckiej Rady Ekspertów Gospodarczych apeluje o kompleksową redukcję dotacji. „Dotacje szkodliwe dla klimatu obciążają budżet państwa i opóźniają transformację w gospodarkę neutralną dla klimatu” – powiedział Schnitzer dziennikowi „Die Welt”. Dlatego też likwidacja takich dotacji ma sens pod kątem oszczędnego gospodarowania budżetem i redukcję wydatków.
Czytaj więcej
W 2021 roku ponad 25 mld euro wpłynęło z Niemiec do budżetu UE, a największym odbiorcą netto była Polska – wynika z nowych danych agencji informacyjnej DPA.
Schnitzer zachęca rząd do „zniesienie ulg podatkowych na benzynę i loty międzynarodowe”, a także ulg podatkowych na olej napędowy i prywatne korzystanie z samochodów służbowych.
Ograniczenie ulg szkodliwych dla klimatu mogłoby przynieść budżetowi około 30 miliardów euro rocznie. Kolejne kilka miliardów euro mogłaby zostać zaoszczędzona w sektorze społecznym, uważa Schnitzer. „Aby osiągnąć szybkie ograniczenie wydatków, można by np. pomyśleć o ograniczeniu przyszłych podwyżek rent matczynych (Mütterrente)”. Ekonomistka odniosła się też do ulg podatkowych, które po zakończeniu pandemii straciłyby swoje uzasadnienie. Nadal obowiązują zniżki dla gastronomii i hoteli, które kosztują budżet federalny około 4 miliardów euro.
Czytaj więcej
Wysokie rachunki za gaz i prąd nie są dla niemieckich piekarzy niczym nowym. Jednak obecne ceny energii są tak horrendalne, że wielu nie stać na ich opłacenie.
Także dyrektor Niemieckiego Instytutu Ekonomicznego (IW) Michael Hüther opowiadał się za kompleksową redukcją dotacji. „Dotacją, którą można dość szybko usunąć, byłoby zwolnienie z podatku od paliwa w lotnictwie krajowym” – powiedział „Die Welt”. Zwolnienie z podatku VAT w przypadku lotów międzynarodowych również niesie ze sobą ogromny potencjał oszczędności, ale w tym celu należałoby znaleźć odpowiednie międzynarodowe regulacje. „Należy również ponownie rozważyć ulgę podatkową na olej napędowy” - powiedział Hüther. „Można ograniczyć świadczenia socjalne i przemyśleć niektóre rzeczy” – dodał szef IW.
Federalny minister finansów Christian Lindner poinformował, że decyzja rządu w sprawie kluczowych punktów budżetu na 2024 rok i planu finansowego do 2027 roku, która była zaplanowana na ten tydzień, zostanie przełożona. Tłem jest spór w rządzie koalicyjnym o priorytety budżetu i dodatkowe żądania różnych resortów sięgające nawet 70 mld euro.