Trzy duże stowarzyszenia, zrzeszające największych graczy na rodzimym rynku IT, skierowały do resortu finansów pismo, w którym negatywnie opiniują projekty nowelizacji ustaw o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o podatku dochodowym od osób prawnych. Planowane przez rząd zmiany, element Polskiego Ładu, teoretycznie miały stać się motorem dla innowacyjnych firm, ale mogą okazać się hamulcowym.

Walka o pracownika

Stowarzyszenie ITCorner twierdzi, że proponowane rozwiązania wprowadzą znaczące obciążenia fiskalne dla polskich przedsiębiorców z tego sektora. I to mimo tego, że projekt przewiduje szereg ulg podatkowych, jak np. ulga na robotyzację czy ulga na produkcję próbną nowego produktu i wprowadzenie go na rynek. Eksperci zauważają, że ponadto zakresem zmian nie objęto kwestii istotnych dla sektora IT, a dotyczących podwyższonych kosztów uzyskania przychodów specjalistów z tej branży. Na tym nie koniec: Marcin Kaczmarek, szef Stowarzyszenia Klaster ICT Pomorze Zachodnie, oraz Konrad Weiske, wiceprezes Organizacji Pracodawców Usług IT SoDA, apelują o doprecyzowanie i rozszerzenie zasad opodatkowania programów motywacyjnych.

Niepokój budzą głównie zapowiedziane w ramach Polskiego Ładu zmiany w zasadach opłacania składki zdrowotnej przez jednoosobowe firmy. To zniechęci fachowców IT do pracy nad Wisłą (w ub.r. w Polsce działało ponad 112 tys. jednoosobowych firm IT – większość z nich to programiści, a jak szacuje No Fluff Jobs – trzy czwarte publikowanych na portalu ofert pracy dla specjalistów IT proponuje współpracę B2B). Już dziś tzw. software house'om trudno konkurować o specjalistów np. z Białorusi, którzy u siebie płacą jedynie kilkuprocentowy podatek dochodowy (tym bardziej że Bułgaria, Rumunia czy Ukraina kuszą ekspertów IT właśnie atrakcyjnymi ulgami podatkowymi).

– Cudzoziemcy wpisali się trwale w krajobraz rynku pracy w branży IT. Perturbacje związane z pandemią sprawiły jednak, iż uzyskanie zezwoleń na pobyt oraz pracę stało się bardzo utrudnione. W branży liczono na rychłe rozwiązania, które pomogą przedsiębiorcom w łatwiejszy sposób zatrudniać cudzoziemców. O potencjalnym włączeniu w ramy Polskiego Ładu nowych rozwiązań migracyjnych mówił w kwietniu ówczesny wicepremier Jarosław Gowin. W końcowym tekście programu nie ma jednak takich zapisów. Cierpi na tym szereg branż, w tym IT – mówi Valeria Jeleńska, prezes JP Business Law Firm.

Degradacja systemu

Nieoficjalnie wiadomo, że zamiast 9-proc. składki zdrowotnej bez możliwości odliczenia jej od podatku przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą zapłacą w przyszłym roku jednak 3 proc., natomiast rok później 4,8–4,9 proc. od swoich dochodów. Pojawi się też w Polskim Ładzie nowy podatek od przychodów przedsiębiorców. Zdaniem Macieja Wituckiego, prezydenta Konferederacji Lewiatan, która wypowiada się m.in. w imieniu wiodących firm IT, trudno ufać nowym propozycjom podatkowym, ponieważ powstają w ekspresowym tempie i są niedopracowane. – Konsekwencją legislacyjnej gorączki będzie dalsza degradacja archaicznego i antyrozwojowego systemu podatkowego – zaznacza.