Mają one dostosować niektóre aspekty funkcjonowania naszej giełdy do uwarunkowań wynikających z charakteruplanowanej oferty publicznej jako środka zmiany struktury akcjonariatu, zapewnić zrównoważoną strukturę akcjonariatu GPW jako spółki publicznej, poprzez udział w niej szerokiego kręgu interesariuszy rynku kapitałowego i jego uczestników oraz utrzymać możliwość szerokiego wyboru co do sposobu dalszego redukowania kapitałowego zaangażowania Skarbu Państwa w GPW przyszłości - napisano w komunikacie.

Chodzi przede wszystkim o pozostawieniu Skarbowi Państwa wpływu na strategiczne decyzje w sprawie giełdy po sprzedaży 65 proc. jej udziałów. Każda akcja, która pozostanie w rękach Skarbu Państwa będzie bowiem dawała prawo do dwóch głosów, a co za tym idzie decydujący głos na walnych zgromadzeniach GPW.

Przed wrogim przejęciem warszawskiej giełdy będzie zabezpieczało ograniczenie prawa głosu do maksymalnie 10 proc. wszystkich głosów. Walne zgromadzenie zgodziło się także na ubieganie się o dopuszczenie papierów GPW do obrotu na rynku regulowanym, dematerializację akcji GPW, ich rejestrację w Depozycie Papierów Wartościowych oraz zawarcie stosownych umów mających na celu zabezpieczenie powodzenia sprzedaży walorów przez Skarb Państwa.

Prospekt emisyjny GPW będzie gotowy w sierpniu. Debiut giełdowy zaplanowany jest na listopad.