Taka może być jej średnia kwota w całym 2011 r. – podał NBP w opublikowanych właśnie założeniach polityki pieniężnej na przyszły rok. Założenia zostały przyjęte na zakończonym w środę posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej.

Obecnie nadpłynność sektora bankowego waha się wokół 80 mld zł. Skąd wzrost? „Głównym czynnikiem oddziałującym w kierunku wzrostu płynności będzie napływ do Polski środków finansowych z UE i ich zamiana na walutę krajową w NBP” – wyjaśnił bank centralny.

[wyimek]ok. 80 mld zł wynosi nadpłynność sektora bankowego [/wyimek]

Zwiększenie zasobów wolnej gotówki w bankach oznacza wzrost możliwości rozwijania akcji kredytowej. To zaś wskazuje, że banki nie muszą już korzystać z nadzwyczajnych instrumentów, wprowadzanych stopniowo przez NBP po wybuchu kryzysu finansowego. Dlatego z założeń polityki pieniężnej na przyszły rok znikła stopa dyskonta weksli. Kredyt wekslowy miał być sposobem na zwiększenie skali kredytu obrotowego w gospodarce. Pod koniec ub.r. RPP wprowadziła stopę dyskonta weksli. Ostatecznie jednak tego instrumentu nie uruchomiono.

Jak ujawnił już w środę na konferencji po posiedzeniu RPP prezes NBP Marek Belka, rada utrzymała cel inflacyjny na poziomie 2,5 proc. z odchyleniami o maksymalnie 1 pkt proc. Podobnie jak w latach poprzednich RPP pozostawia sobie prawo do interwencji na rynku walutowym.