Zmiany, które mają na celu walkę z przestępstwami związanymi z wyłudzeniami VAT, przewidziano w projekcie założeń do projektu nowelizacji ustawy o VAT.
Dokument zakłada, że rozszerzone i doprecyzowane zostaną przepisy przewidujące mechanizm tzw. odwróconego obciążenia VAT-em niektórych towarów. W takim przypadku obowiązek odprowadzenia VAT do urzędu skarbowego ciąży na kupującym, a nie sprzedającym towar. Przeciwdziała to nadużyciom i oszustwom w VAT. Resort finansów uważa, że zmiana zapewni większą skuteczność tego instrumentu i uszczelnić system.
Obecnie mechanizm odwróconego VAT-u obejmuje sprzedaż uprawnień do emisji gazów cieplarnianych oraz obrót złomem, niektórymi surowcami wtórnymi, niektórymi wyrobami stalowymi oraz produktami i półproduktami z miedzi.
"W związku z potwierdzeniem występowania nadużyć w rozliczeniu VAT niezbędne jest objęcie tym mechanizmem kolejnych towarów" - napisało ministerstwo finansów w założeniach. Wyjaśniono, że chodzi o niektóre postacie złota i telefony komórkowe. Niewielka korekta przepisów o odwróconym VAT miałaby także dotyczyć niektórych wyrobów stalowych.
Mechanizmu odwróconego VAT nie stosowano by m.in. w sytuacji, gdyby sprzedaż w jednym dniu na rzecz jednego nabywcy nie przekraczała wartości 20 tys. zł (bez podatku).