Czy podatek od sprzedaży detalicznej jest sprzeczny z prawem Unii? Komisja Europejska uważa,że tak

Komisja Europejska kwestionuje podatek od sprzedaży detalicznej. Jest sprzeczny z prawem Unii.

Publikacja: 18.09.2016 20:41

Czy podatek od sprzedaży detalicznej jest sprzeczny z prawem Unii? Komisja Europejska uważa,że tak

Foto: Adobe Stock

– Decyzja o rozpoczęciu postępowania przeciw Polsce jest już podjęta. Pozostaje tylko kwestia jej opublikowania. Możliwe, że nastąpi to w tym tygodniu – mówi nasz informator w Brukseli.

Ustawa o podatku od sprzedaży detalicznej, zwanego popularnie podatkiem handlowym, weszła w życie 1 września. Rozpoczynając formalne dochodzenie w sprawie jej niezgodności z unijnym prawem Bruksela zobowiązałaby polski rząd do wstrzymania działania ustawy do czasu ostatecznych rozstrzygnięć.

– Szybkie powstrzymanie tego rozwiązania ograniczy poniesione przez branżę szkody – mówi „Rzeczpospolitej" Renata Juszkiewicz, prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji.

Podatek handlowy obrotowy jest jednym z kluczowych projektów rządu PiS. Jego celem miało być nie tylko zdobycie dodatkowych pieniędzy do budżetu, potrzebnych na kosztowne programy społeczne, takie jak 500+, ale także obłożenie większą daniną sklepów wielkopowierzchniowych, z racji skali działania mających przewagę nad małymi sklepami. Te pierwsze zazwyczaj należą do zagranicznego kapitału, te drugie są własnością Polaków.

Unijne prawo zabrania dyskryminowania biznesu ze względu na kraj pochodzenia, PiS wprowadził więc podatek progresywny. Im większe obroty, tym wyższa stawka. Przewidział też kwotę wolną od podatku dla najmniejszych podmiotów. Właśnie to zróżnicowanie Bruksela uważa za niezgodne z regulacjami UE: państwo może wprowadzać podatek, ale nie może on być dyskryminujący dla wybranej grupy, w tym wypadku firm z wyższymi obrotami. Wtedy stanowi niedozwoloną pomoc publiczną.

Reklama
Reklama

Podobne wyroki zapadły wcześniej w odniesieniu do podatków na Węgrzech: od sieci handlowych, od produktów tytoniowych i od firm reklamowych.

Polska po otrzymaniu stanowiska Brukseli będzie musiała odpowiedzieć formalnie na zarzuty KE. Jeśli ta odpowiedź nie będzie satysfakcjonująca, Komisja nakaże Polsce zmienić prawo. W ostatniej instancji, jeśli Polska prawa nie zmieni, podatkiem zajmie się unijny Trybunał Sprawiedliwości.

Pod lupą Komisji znalazł się także podatek od aktywów instytucji finansowych, czyli tzw. podatek bankowy. – Komisja jest w tej sprawie w kontakcie z polskim rządem – powiedział nam rzecznik KE. Wątpliwości Brukseli budzi jego konstrukcja: kwota wolna jest różna dla różnych rodzajów instytucji finansowych.

Budżet i podatki
Bruksela szykuje nowe podatki, mają pomóc w finansowaniu budżetu UE
Budżet i podatki
Akcyza na piwo w górę, a dochody budżetu w dół
Budżet i podatki
Inwestorzy zagraniczni stracili zainteresowanie polskim długiem. Jak to zmienić?
Budżet i podatki
Jest pierwsza reakcja Elona Muska na uchwalenie „Wielkiej Pięknej Ustawy”
Budżet i podatki
Rekordowy wzrost wydatków wojennych Ukrainy. Skąd Kijów weźmie pieniądze?
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama