Samorządowcy liżą rany po decyzjach rządu i biją na alarm

Przyszły rok będzie dla nas bardzo trudny - ostrzegają samorządy, wskazując, że powodem takiej sytuacji są zmiany wprowadzone w ostatnich 12 miesiącach przez rząd PiS. Ich zdaniem, doprowadziły one do ograniczenia dochodów, a jednocześnie - do znacznie większych wydatków, na których pokrycie samorządowcy muszą znaleźć pieniądze - pisze Business Insider Polska.

Publikacja: 07.11.2019 06:52

Samorządowcy liżą rany po decyzjach rządu i biją na alarm

Foto: Fotorzepa/ Piotr Guzik

- Stawiam tezę, że za realizację PiS-owskich obietnic zapłacą mieszkańcy miast - mówił w październiku w rozmowie z Onetem prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, dodając, że wszystkie obietnice PiS dot. obniżania podatków będą kosztowały Warszawę ponad 800 mln zł.

Aby zrozumieć, dlaczego samorządy nieprzychylnie spoglądają na obniżanie podatków, trzeba zdać sobie sprawę, że jednym z najważniejszych składników ich dochodów są udziały w podatkach. Dlatego - zdaniem Związku Powiatów Polskich - 2020 rok będzie prawdopodobnie najtrudniejszym pod względem budżetowym rokiem funkcjonowania samorządów. Jak zaznacza, powodem problemów są mniejsze dochody (obniżka PIT, CIT i podniesienie kwoty wolnej od podatku), a jednocześnie większe wydatki. Tutaj wymienia podwyżkę wynagrodzeń nauczycieli, czego nie rekompensuje w pełni subwencja oświatowa, i płacy minimalnej.

99zł za rok.
Bądź na bieżąco! Czytaj ile chcesz!

Kto zostanie nowym prezydentem? Kto zostanie nowym papieżem? Co się dzieje w USA? Nie przegap najważniejszych wydarzeń z kraju i ze świata!
Budżet i podatki
EKG. Zbliża się poważna dyskusja nad nowym budżetem UE. „Krew się będzie lała”
Materiał Partnera
Sztuczna inteligencja pomaga w pracy działom podatkowo-finansowym
Budżet i podatki
Deficyt finansów publicznych to 6,6 proc. PKB w 2024 r. GUS potwierdził dane
Budżet i podatki
Ponad 76 mld zł deficytu w budżecie państwa po marcu
Budżet i podatki
Czy trzeba będzie mocniej zaciskać pasa
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku