W tym roku blisko 20 mld zł na budowę szybkich dróg

Drogowcy wreszcie zaczną domykać krajowy szkielet sieci szybkich tras. Do ruchu w 2021 roku ma być włączonych blisko 390 km. To prawie trzy razy więcej w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Aktualizacja: 15.03.2021 05:58 Publikacja: 14.03.2021 21:00

Po trzymiesięcznej zimowej przerwie roboty budowlane będą kontynuowane na 76 odcinkach o łącznej dłu

Po trzymiesięcznej zimowej przerwie roboty budowlane będą kontynuowane na 76 odcinkach o łącznej długości ponad 970 km.

Foto: shutterstock

W poniedziałek rusza nowy sezon na budowach dróg. Po trzymiesięcznej zimowej przerwie roboty budowlane będą kontynuowane na 76 odcinkach o łącznej długości ponad 970 km. Doliczając przedsięwzięcia, na które umowy zostały już podpisane, ale rozpoczęcie prac poprzedza jeszcze projektowanie, w realizacji znajdują się teraz 103 inwestycje z Programu Budowy Dróg Krajowych (PBDK) obejmujące w sumie 1329 km.

Czytaj także: GDDKiA szykuje 17 mld zł na budowę 350 km szybkich dróg

W 2021 r. do ruchu ma być włączonych blisko 390 km dróg ekspresowych i autostrad. To prawie trzy razy więcej w porównaniu z rokiem ubiegłym, gdy ukończono budowę niespełna 138 km. Rekordowe będą także tegoroczne nakłady na realizację kontraktów, o blisko miliard złotych wyższe niż rok wcześniej. – W 2021 roku planujemy przeznaczyć na infrastrukturę drogową ok. 20 mld zł. To jak dotąd najwyższy poziom kosztów w obecnej perspektywie finansowej – powiedział „Rzeczpospolitej" wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

Domykanie luk w sieci

Także efekty inwestycji będą bardziej odczuwalne – zaczyna się bowiem domykanie szkieletu sieci szybkich tras. Przykładem jest ostatni budowany fragment autostrady A1 pomiędzy Tuszynem a Częstochową: w drugiej połowie roku na terenie województwa łódzkiego zakończona zostanie budowa 40 km trasy na odcinkach pomiędzy Tuszynem a Piotrkowem Trybunalskim, Kamieńskiem i Radomskiem oraz granicami województw łódzkiego i śląskiego, natomiast na pozostałych odcinkach ruch będzie poprowadzony nową, choć na razie jedną jezdnią.

W woj. podlaskim oddane zostaną cztery odcinki drogi ekspresowej S61 o łącznej długości 59 km, w kujawsko-pomorskim ok. 10 km drogi ekspresowej S5, w śląskim 10-kilometrowy odcinek S1, a w województwie warmińsko-mazurskim ok. 77 km dróg ekspresowych S7 i S61. Ponad 13 km drogi ekspresowej S7 planowane jest do oddania w woj. małopolskim, z kolei plany dla województwa lubelskiego to pięć odcinków trasy S19 oraz jeden odcinek S17 o łącznej długości ok. 64 km.

Będą nowe przetargi. Obecnie trwają postępowania na wybór wykonawców 24 odcinków o łącznej długości 340 km oraz dziesięciu obwodnic. Natomiast w planach na 2021 r. znalazło się ogłoszenie przetargów na budowę 347 km, w tym 26 odcinków o długości 313 km w ramach PBDK oraz 6 odcinków o długości 34 km w ramach tzw. programu obwodnicowego. – W 2020 r. ogłosiliśmy przetargi na 600 km, więc w tym roku podpiszemy umowy na kolejne setki kilometrów. Zależy nam, żeby wprowadzać co roku na rynek taką liczbę inwestycji, aby go nie przegrzać ani też nie wychłodzić – podkreśla Tomasz Żuchowski, generalny dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad.

Na razie budowy tanieją. Już w pierwszej połowie 2020 r. oferowana przez wykonawców cena budowy 1 km drogi ekspresowej spadła o ok. 10 mln zł. Według GDDKiA, jeśli w ub. roku średnia wartość najtańszych ofert wynosiła 80,8 proc. planowanego budżetu, a średnia wartość wszystkich złożonych ofert wyniosła 95,7 proc., to od stycznia do marca 2021 r. w ogłoszonych 20 przetargach średnia wartość najtańszych ofert w porównaniu z budżetem wynosiła 70,9 proc., a średnia dla wszystkich zmalała do 84,2 proc. Nie oznacza to, że najtańsze oferty zawsze wygrywają. – W grę wchodzi jeszcze kwestia rażąco niskiej ceny oraz pozacenowe kryteria oceny ofert – informuje GDDKiA.

Najbardziej zaangażowaną firmą na budowach dróg jest obecnie Budimex, który jako samodzielny wykonawca lub członek konsorcjum realizuje 20 odcinków dróg krajowych o łącznej długości 273 km i wartych w sumie 8,28 mld zł. Na drugim miejscu pod względem wartości realizowanych kontraktów znalazło się konsorcjum Mirbudu z Kobylarnią (5,81 mld zł), natomiast na trzecim uplasował się PORR (5,3 mld zł). Kolejni duzi wykonawcy to Polaqua (4,25 mld zł), Mostostal Warszawa i Acciona (4,06 mld zł), Strabag (3,8 mld zł) oraz Mota Engil (3,63 mld zł).

Bronią się wirusem

Większym, niż sądzono, problemem może się okazać pandemia. Jak dotąd nie wyhamowała inwestycji, choć wobec narastającej fali zachorowań takie zagrożenie staje się coraz bardziej realne. W dodatku firmy budowlane chcą je wykorzystać dla wydłużenia terminów zakończenia prac. Mogłyby wtedy usprawiedliwiać poślizgi w terminach i składać wnioski o dodatkowy czas, unikając wysokich kar za opóźnienia.

Już jesienią ub. roku, jeszcze przed gwałtownymi skokami liczby nowych chorych, przedstawiciele firm budowlanych informowali o rosnącej liczbie zakażonych koronawirusem pracowników. Także teraz liczba składanych wniosków o aneksy do umów z powodu zakażeń stale rośnie. Przykładem jest odcinek Południowej Obwodnicy Warszawy z tunelem pod Ursynowem. Miał być gotowy już w ub. roku, ale termin zakończenia budowy przesunięto na koniec marca 2021 r. z powodu opóźnienia w procedurach. Teraz budująca odcinek włoska firma Astaldi wystąpiła o kolejne przedłużenie, argumentując wniosek skutkami pandemii.

W poniedziałek rusza nowy sezon na budowach dróg. Po trzymiesięcznej zimowej przerwie roboty budowlane będą kontynuowane na 76 odcinkach o łącznej długości ponad 970 km. Doliczając przedsięwzięcia, na które umowy zostały już podpisane, ale rozpoczęcie prac poprzedza jeszcze projektowanie, w realizacji znajdują się teraz 103 inwestycje z Programu Budowy Dróg Krajowych (PBDK) obejmujące w sumie 1329 km.

Czytaj także: GDDKiA szykuje 17 mld zł na budowę 350 km szybkich dróg

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Budownictwo
Hamowanie na rynku mieszkaniowym
Budownictwo
Rynek mieszkaniowy na zmniejszonych obrotach
Budownictwo
Niepewność wokół programu „Na start”. Jak zareagowały kursy deweloperów?
Budownictwo
Londyńskie luksusowe "domy Putina" pójdą pod młotek. Pieniądze dostanie Ukraina
Materiał Promocyjny
Mazda CX-5 – wszystko, co dobre, ma swój koniec
Budownictwo
Mirbud o Marywilskiej 44: będzie wznowienie handlu
Materiał Promocyjny
Branża bankowa gorszy okres ma za sobą