To będzie rok dużych wyzwań dla spółki

Popyt na miedź powinien się utrzymywać przynajmniej w latach 2018–2019. Otoczenie makro sprzyja, ale musimy zwiększyć dyscyplinę kosztową i mądrze zaplanować inwestycje rozwojowe – mówi prezes KGHM Radosław Domagalski-Łabędzki.

Aktualizacja: 12.01.2018 05:10 Publikacja: 11.01.2018 20:00

- KGHM opiera swoją działalność o surowce denominowane w dolarach amerykańskich. Przyjęcie euro prze

- KGHM opiera swoją działalność o surowce denominowane w dolarach amerykańskich. Przyjęcie euro przez Polskę jest dla nas kwestią neutralną, natomiast nie jest bez znaczenia dla naszych klientów, którzy często eksportują swoje końcowe wyroby do krajów strefy euro. Przyjęcie wspólnej waluty pomogłoby zmniejszyć wahania wyników z eksportu naszym odbiorcom, a przy okazji ustabilizować ich wyniki finansowe. Mieliby również dostęp do tańszego finansowania. Wejście do systemu z niższymi historycznymi, bazowymi stopami procentowymi mogłoby napędzić koniunkturę na rynku budownictwa mieszkaniowego oraz biurowego, gdzie również nasi klienci dostarczają swoje finalne produkty w postaci kabli miedzianych. Przypadek Hiszpanii pokazuje, że po przyjęciu wspólnej waluty można spodziewać się znaczącego wzrostu w tego rodzaju inwestycje. Z naszych rozmów z kontrahentami wynika, że bieżący kurs byłby dla nich dość atrakcyjny. Niższy kurs wymiany stwarzałby natomiast kłopoty ze względu na niską relatywnie marżowość ich biznesu, a także sytuację na rynku pracy, gdzie coraz trudniej jest o dostęp do fachowej siły roboczej.

Foto: materiały prasowe

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Rzeczpospolitej"

Oferta promocyjna
dostęp do treści rp.pl już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc!

Wybierz najkorzystniejszą ofertę i zyskaj dostęp do najważniejszych tekstów rp.pl z sekcji: Wydarzenia, Ekonomia, Prawo, Plus Minus; w tym ekskluzywnych tekstów publikowanych wyłącznie na rp.pl.

Dostęp do treści rp.pl - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Rzeczpospolitej”, archiwum tekstów, treści pochodzących z tygodników prawnych, aplikacji mobilnej i dodatków dla prenumeratorów.

Handel
Stacje paliw gonią sklepy. Pomaga niedzielny zakaz handlu
Materiał Promocyjny
Nowa Mazda CX-60 PHEV inspirowana pięknem natury. Dostępna w przedsprzedaży
Advertisement
Biznes
Rząd Viktora Orbána sięga po zyski dużych spółek
Biznes
Setki wyrzutni Homar przeciwko iskanderom
Transport
Europejskie linie lotnicze liczą na udany sezon wakacyjny
Materiał Promocyjny
Zdolności wielozadaniowych śmigłowców z PZL-Świdnik w teatrach działań Sił Zbrojnych
Praca
Pełne oskładkowanie umów zlecenia coraz bliżej
Analizy Rzeczpospolitej
Ubrania kupujemy w sieci, w wyborze pomagają chatboty