Za nami już 17. edycja prestiżowego rankingu „Rzeczpospolitej" (jego metodologię prezentujemy w ramce). Rewolucyjnych zmian w wynikach wobec poprzednich edycji nie ma, ale kilka nowości w zestawieniu mamy. Przede wszystkim w tym roku mamy dwóch zwycięzców. Taką samą liczbę punktów uzyskały KPMG (było również liderem rankingu w minionych latach) oraz PwC. Warto odnotować imponujący awans tej ostatniej firmy – jeszcze rok temu zajmowała trzecie miejsce. Teraz przypadło ono grupie Deloitte Audyt, a pozycję wicelidera utrzymało zaś EY. W ten sposób cała wielka czwórka znalazła się na podium.
Znacznie więcej awansów
Bardzo dobrze w tegorocznym rankingu wypadło BDO, które systematycznie zmniejsza dystans do podium. Powody do zadowolenia mają też między innymi Grupa PKF Consult, Grant Thornton, Rödl & Partner, Mazars, UHY ECA oraz Grupa CSWP. Szczególnie wart uwagi jest awans firmy Rödl & Partner, która jeszcze rok temu była poza pierwszą dziesiątką, a teraz wskoczyła na siódme miejsce.
– Chcę mocno podkreślić, że nasza praca to praca zespołowa – mówi Joanna Biguszewska, biegły rewident i associate partner w gliwickim biurze Rödl & Partner.
Z naszych szacunków wynika, że w ubiegłorocznym zestawieniu 38 proc. ankietowanych firm audytorskich poprawiło swoją pozycję, 41 proc. spadło, a 21 proc. uplasowało się na takim samym miejscu jak w 2016 r. Tegoroczne statystyki prezentują się zdecydowanie lepiej: na wyższych miejscach niż w 2017 r. jest niemal dwie trzecie audytorów. Niespełna 25 proc. spadło niżej, a 9 proc. zajęło te same miejsca.
Niektórzy audytorzy, choć nie zajęli czołowych miejsc w rankingu, odnotowali imponujący awans o minimum kilkanaście pozycji – mowa tu m.in. o DB Audyt, firmie Bilans, Revision-Rzeszów Józef Król, spółce Biuro Audytorskie Prowizja czy Premium Audyt.