Rz: PKEE prowadzi akcję „Energetyka kocha czyste powietrze". W jaki sposób chcecie się przyczynić do zmniejszenia występowania zjawiska smogu w Polsce?
Tomasz Kosiński: Sezon grzewczy już się skończył, ale nie ustajemy w walce o czyste powietrze. „Energetyka kocha czyste powietrze" to przewrotny tytuł, ale dobrze opisuje stan faktyczny. Kochać znaczy dla nas dbać i szanować.
Jako PKEE zrzeszamy cztery duże polskie firmy energetyczne (PGE, Tauron, Enea i Energa), a także kilka towarzystw branżowych. W większości wytwarzanie energii jest oparte na węglu, ale spalanie paliw kopalnych odbywa się w sposób kontrolowany, przy użyciu nowoczesnych instalacji do oczyszczania spalin. Celem naszej kampanii jest dotarcie z przekazem do społeczeństwa, że energetyka nie jest głównym źródłem smogu. Udział energetyki zawodowej, elektrociepłownictwa i ciepłownictwa w smogu to maksymalnie kilkanaście procent.
Walka o czyste powietrze ma wymiar społeczny. Przedmiotem naszych działań jest akcja informacyjna i edukacyjna. Jesteśmy źródłem rzetelnej wiedzy na temat smogu, jakości powietrza i sposobów ograniczania tego niekorzystnego dla ludzkiego zdrowia zjawiska.
W Jaworznie odbywają się spotkania edukacyjne. Kto na nie przychodzi i co tam się dzieje?