Rozwój miast zmieni motoryzację

Napędy alternatywne, auta autonomiczne, connected cars i carsharing to najważniejsze kierunki rozwoju branży motoryzacyjnej, zarówno w skali globalnej, jak i krajowej – prognozują eksperci Santander Banku Polska.

Publikacja: 28.11.2018 20:00

W dużych miastach szybko będzie się rozwijał trend connected cars, czyli aut połączonych z siecią, i

W dużych miastach szybko będzie się rozwijał trend connected cars, czyli aut połączonych z siecią, innymi pojazdami oraz infrastrukturą

Foto: Bloomberg

Te nowe wizje transportu nie są wcale tak odległe, jak mogłoby się wydawać. – Wspólnym mianownikiem tych trendów jest urbanizacja, która postępuje bardzo szybko – mówi Małgorzata Demidziuk, dyrektor ds. sektora logistyki i automotive w Santander Banku Polska.

Według danych Organizacji Narodów Zjednoczonych w 2017 r. wskaźnik urbanizacji dla całego świata wynosił 55 proc. ONZ prognozuje, że co pięć lat w miastach będzie przybywać ok. 400 mln mieszkańców i w 2050 r. wskaźnik urbanizacji ma już sięgnąć 68 proc. Liczba mieszkańców miast wzrośnie do 6,7 mld osób, czyli ok. 2/3 światowej populacji. W niektórych rejonach świata poziom zurbanizowania już teraz jest dużo wyższy. Przykładowo: w Europie wynosi 74 proc., a w Ameryce Północnej 82 proc. W przyszłości będzie też rosła liczba megamiast – z populacją powyżej 10 mln mieszkańców. W 2015 r. takich miast było już 29, a w 2030 ich liczba zwiększy się do 43. Z kolei miast z populacją od 5 do 10 mln będzie w 2030 r. 66, czyli o 21 więcej niż w 2015 r.

Pozostało jeszcze 88% artykułu

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Biznes
Londyn uderza w Moskwę największymi sankcjami w historii
Biznes
Nowy prezes PGZ przyszedł z Grupy Azoty
Biznes
Prezes Grupy Azoty rezygnuje z funkcji
Biznes
Umowa USA-Wielka Brytania gotowa. UE zniecierpliwiona. Nowy papież z Ameryki
Biznes
Cyfrowa rewolucja w samorządach
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem