One mogą zawojować świat

Już po raz 11. z okazji Dnia Kobiet prezentujemy dziesiątkę Wschodzących Gwiazd Biznesu – młodych, ambitnych i przebojowych kobiet, które nie tylko swoim rówieśnikom mogą zaimponować karierą zawodową.

Aktualizacja: 06.03.2020 11:23 Publikacja: 05.03.2020 21:00

Foto: Bloomberg

Spadek bezrobocia wśród Polek i zmniejszająca się gender pay gap, czyli luka płacowa między wynagrodzeniami kobiet i mężczyzn, to atuty, które pozwoliły Polsce ponownie zająć ósme miejsce w tegorocznej edycji raportu firmy PwC „Women in Work Index". Słabo jednak wypadamy pod względem udziału pań w zarządach.

Czytaj także: Wspaniała dziesiątka przebojowych inspirujących kobiet

Liderem tegorocznego zestawienia będącego wynikiem analizy 33 krajów OECD pod kątem warunków pracy dla kobiet, ich aktywności zawodowej, a także karier po raz kolejny została Islandia, wyprzedzając Szwecję. Na trzecie miejsce awansowała Słowenia, która wyprzedziła Nową Zelandią i jest zdecydowanym liderem naszego regionu.

Polska jest wiceliderem regionu, a nasz biznes może się pochwalić jedną z najniższych luk płacowych między płciami. Według zaktualizowanych danych Eurostatu i OECD gender pay gap zmalała u nas do 5 proc. w 2018 r. z 7 proc. rok wcześniej (dane nie uwzględniają administracji publicznej).

Wskaźnik zatrudnienia Polek od początku tego stulecia wzrósł jednak tylko z 60 do 63 proc. Z karierą menedżerską pań jest jeszcze gorzej. Agata Garczyk-Wysocka, partnerka w PwC, zwraca uwagę, że widać negatywny trend: udział kobiet na wysokich stanowiskach menedżerskich zmniejszył się do 10 proc. z ok. 13 proc.

To nie tylko problem Polski, dlatego Komisja Europejska w ogłoszonej w czwartek strategii na rzecz równości mężczyzn i kobiet w Europie zapowiada konkretne działania do 2025 r. Już rozpoczyna publiczne konsultacje dotyczące przejrzystości płac i do końca roku przedstawi w tej sprawie wiążące wnioski (obecnie kobiety w krajach UE zarabiają średnio 16 proc. mniej niż mężczyźni). Chcąc zaś ułatwić kobietom awans na wysokie stanowiska w biznesie, KE będzie dążyć do przyjęcia projektu dyrektywy z 2012 r. o poprawie równowagi płci w zarządach firm – dzisiaj w największych spółkach jedynie 8 proc. szefów to kobiety

W tej zmianie powinno też pomóc nasze zestawienie. Już po raz 11. z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet „Rzeczpospolita" przygotowała listę dziesięciu Wschodzących Gwiazd Biznesu – młodych kobiet, które osiągnęły wpływowe stanowiska menedżerskie. Przedstawiamy je w kolejności alfabetycznej, a Wschodzącą Gwiazdą Biznesu można zostać tylko raz. Co roku wyszukujemy więc kolejne kandydatki. Pozytywnym zjawiskiem jest fakt, że coraz częściej same firmy chcą promować sukcesy swoich menedżerek, zgłaszając je do naszego zestawienia. Niekiedy robią to one same. To widoczna zmiana w porównaniu z pierwszymi edycjami listy, gdy dostawaliśmy od kandydatek prośby, by wyłączyć je z zestawienia – bo takie wyróżnienie mogłoby zaszkodzić ich karierze w firmie.

Aleksandra Agatowska p.o. prezesa zarządu PZU Życie SA

Absolwentka UJ, specjalizacja socjologia gospodarki i badania rynku oraz Columbia University w zakresie strategii firmy. Wcześniej związana z prywatnym sektorem finansowym. Pracowała w firmach grupy ING, HDI (obecnie Warta) i jako zewnętrzny doradca w Avivie. W spółce Sony Europe kierowała zespołem Marketing Intelligence, koordynując prace w 20 krajach Europy. Wyróżniona nagrodą najlepszego pracownika roku w Europie. W Philipsie kierowała zespołem Marketing and Business Intelligence w 17 krajach regionu. – Bardzo lubię fotografię, ale ostatnio mam na nią mało czasu. Mało, bo staram się być troskliwą mamą dla trójki wspaniałych dzieci – mówi nam prezes Agatowska. —psk

Ewelina Bień- Szewczyk dyrektor w GE Medical Systems Polska

Od 14 lat pnie się po szczeblach kariery w grupie General Electric, od dwóch lat jest członkiem zarządu spółki i dyrektorem finansowym na Europę Wschodnią ds. USG i Systemów Klinicznych w GE Medical Systems Polska. Wraz z dyrektorami zarządzającymi wyznacza kierunki rozwoju biznesów spółki w 23 krajach Europy. Zaczynała od stanowiska analityka w GE Equipment Services, w 2011 r. awansowała na kontrolera finansowego Europy Płn.-Wsch., gdzie po trzech latach została dyrektorem finansowym regionu i członkiem zarządu. Jak mówi, był to punkt zwrotny w jej karierze. Ukończyła SGH oraz kurs biegłych rewidentów ACCA. —api

Agnieszka Czarnecka menedżer ds. zakupów w McDonald's Polska

Od trzech lat kieruje zespołem zakupów McDonald's, współpracując z ponad 100 dostawcami sieci i odpowiadając za system łańcucha dostaw dla 445 restauracji w całej Polsce. Absolwentka socjologii UŁ i studiów podyplomowych na SGGW. Z McDonald's związana od początku kariery zawodowej. Zaczęła jako szeregowy pracownik restauracji podczas studenckich wakacji. Dwa lata później była kierownikiem restauracji, a po kilku latach jako konsultant operacyjny odpowiadała za kilkanaście restauracji. Od 2007 r. pracuje w centrali McDonald's Polska. Karierę łączy z rolą żony i mamy dwójki dzieci, znajduje też czas na ogrodnictwo, gotowanie i majsterkowanie. —a.b.

Dominika Horczewska country manager, TCCM

Od pięciu lat zarządza polską filią TCCM, dystrybutora telefonów działającego w 22 krajach Europy Środkowej i Wschodniej. Odpowiada za strategię rozwoju marek telefonów na naszym rynku. Od lat konsekwentnie buduje karierę menedżera w branży marketingu związanej z nowoczesnymi technologiami, zmieniając przy tym branże. Ścieżkę zawodową zaczynała od współpracy z L'Oreal, następnie przeszła do LG Electronics, by po pięciu latach zmienić stanowisko na country managera czeskiego dystrybutora TCCM. Ukończyła zarządzanie na Uniwersytecie Warszawskim, a także kurs MBA. Zna cztery języki obce, w tym koreański, śpiewała w zespole muzycznym. —api

Iabela Jamka dyrektor ds. rozwoju biznesu i marketingu w Shellu w Europie i Afryce

Od kwietnia 2019 r. jako dyrektor w globalnych strukturach Shella zarządza międzynarodowymi zespołami na ponad 25 rynkach Europy i Afryki. Ekspertka branży naftowej i gazowniczej, od 14 lat związana jest z firmą Shell, gdzie zaczęła karierę w 2006 r. jako analityk biznesowy. Szybko awansowała na stanowisko dyrektora ds. strategii planowania w Europie Południowej, a potem dyrektora ds. optymalizacji łańcucha dostaw w EMEA. Ostatnio odpowiadała za strategie cenowe dla 3500 produktów na ponad 35 rynkach. Absolwentka rachunkowości korporacyjnej i finansów na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu i w ESCP Business School. łączy karierę z pasją podróżniczą (odwiedziła już ponad 50 krajów). —a.b.

Aleksandra Krajewska dyrektor strategii w First Abu Dhabi Bank

Została najmłodszym dyrektorem strategii First Abu Dhabi Bank, największego banku Zjednoczonych Emiratów Arabskich i drugiego pod względem wielkości nad Zatoką Perską. Doradza zarządowi w zakresie wejścia na nowe rynki, fuzji, inwestycji. Jej rekomendacje miały w ub. roku wartość kilku miliardów dirhamów. Wcześniej – menedżer strategii w Emirates Islamic Bank, przeszła przez program menedżerski w Deutsche Bank w Niemczech. Specjalistka od bankowości islamskiej, która nie stosuje stóp procentowych. Planuje odwiedzić wszystkie kraje świata (ma już na koncie 75), ma męża Michała i córkę Igę, pochodzi ze Szczecina.

Joanna Kurowska Director Operations Luxury & Managed, Northern Europe w IHG

Od maja 2019 r.– jako dyrektor operacyjna segmentu Luxury & Managed w Europie Północnej w międzynarodowej InterContinental Hotels Group – kieruje rozwojem hoteli IHG w kilkunastu krajach (poza Skandynawią m.in. w Niemczech i na rynkach Beneluksu). Absolwentka Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych na UW oraz studiów podyplomowych z rachunkowości na UŁ. Karierę w branży hotelarskiej zaczęła w 2009 r. na stanowisku kontrolera finansowego. Od 2011 r. pracuje w IHG – najpierw jako director of Finance & Business Support w InterContinental Warszawa, a potem na stanowiskach finansowych i operacyjnych w europejskiej sieci IHG. —a.b.

Agnieszka Nowak dyrektor działu zarządzania nieruchomościami handlowymi w MVGM w Polsce

Od grudnia ub.r., jako dyrektor w MVGM, odpowiada za zarządzanie 37 obiektami handlowymi w Polsce (łączna powierzchnia ponad 430 tys. mkw.) należącymi do funduszy nieruchomości. Absolwentka zarządzania i marketingu na UŁ i w łódzkiej WSE. Karierę w nieruchomościach zaczęła od stanowiska dyrektora marketingu łódzkiej Manufaktury. W 2012 r. została szefową marketingu Galerii w Sankt Petersburgu, a potem zarządzała Esentai Mall w Ałmaty w Kazachstanie. Ostatnio, po powrocie do kraju w 2016 r., była dyrektorem zarządzającym Galerii Północnej w Warszawie. Prywatnie – mama Julii i Jana oraz pasjonatka wspinaczek górskich.—a.b.

Katarzyna Podgórna partner w PwC w dziale doradztwa księgowego i rynków kapitałowych

Na stanowisko partnera w PwC awansowała w lipcu 2019 r. Od trzech lat jest też dyrektorem w zespole DataApps tworzącym nowe rozwiązania i narzędzia IT dla finansów. Absolwentka SGH. Specjalizuje się w doradztwie w procesach transformacji funkcji finansowych i we wdrożeniach IT od strony rachunkowej. Karierę w PwC zaczęła w 2003 r. w audycie. Potem pracowała rok w dziale rynków kapitałowych PwC w Londynie i przez sześć lat prowadziła własną praktykę doradczą. W 2016 r. wróciła do PwC na stanowisko menedżerskie w DataApps. Mama Antosia i Krzysia, pasjonatka gór. We wtorek o godz. 12 będzie gościem podcastu na rp.pl

Justyna Wajs członek zarządu ds. sprzedaży i technologii Ergo Hestii

Od sierpnia 2019 r. jako członek zarządu ds. sprzedaży i technologii projektuje nowe kierunki rozwoju ubezpieczeniowej Grupy Ergo Hestia. Od stycznia ub.r. jest również CIO International i członkiem zarządu w ErgoTechnology & Services Management w Duesseldorfie. Absolwentka matematyki i informatyki UG oraz finansów na PG, z Grupą Ergo Hestia jest związana od 2012 r. Była pierwszym dyrektorem biura iHestii, wdrażając też innowacyjną platformę Soace do obsługi ubezpieczeń. Przed wejściem do zarządu grupy przez cztery lata była prezesem spółki technologicznej Atena. Karierę łączy z rolą mamy oraz pasją do kart i podróży.—a.b.

Biznes
Ministerstwo obrony wyda ponad 100 mln euro na modernizację samolotów transportowych
https://track.adform.net/adfserve/?bn=77855207;1x1inv=1;srctype=3;gdpr=${gdpr};gdpr_consent=${gdpr_consent_50};ord=[timestamp]
Biznes
CD Projekt odsłania karty. Wiemy, o czym będzie czwarty „Wiedźmin”
Biznes
Jest porozumienie płacowe w Poczcie Polskiej. Pracownicy dostaną podwyżki
Biznes
Podcast „Twój Biznes”: Rok nowego rządu – sukcesy i porażki w ocenie biznesu
Materiał Promocyjny
Bank Pekao wchodzi w świat gamingu ze swoją planszą w Fortnite
Biznes
Umowa na polsko-koreańską fabrykę amunicji rakietowej do końca lipca