Wspaniała dziesiątka przebojowych inspirujących kobiet

Uczestniczki tegorocznego, jubileuszowego, zestawienia 10 Wschodzących Gwiazd Biznesu mogą być dobrym wzorem do naśladowania dla polskich studentek, które niezbyt często myślą o karierze menedżerskiej.

Aktualizacja: 08.03.2019 06:58 Publikacja: 07.03.2019 21:00

Wspaniała dziesiątka przebojowych inspirujących kobiet

Foto: Adobe Stock

Już po raz dziesiąty z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet przedstawiamy listę 10 Wschodzących Gwiazd Biznesu – pań, które w ciągu 15–18 lat kariery zawodowej (rozpoczętej nierzadko jeszcze na studiach) osiągnęły wpływowe stanowiska w znanych firmach. Uczestniczki zestawienia reprezentują różne branże i specjalności, dlatego też przedstawiamy je w kolejności alfabetycznej.

Zgodnie z zasadą przyjętą na starcie naszego projektu w 2010 r. Wschodzącą Gwiazdą Biznesu można zostać tylko raz. W rezultacie co roku wyszukujemy kolejne kandydatki, wyławiając w mediach informacje o awansach albo nominacjach kobiet na wysokie stanowiska menedżerskie w biznesie. Sprzyja temu unijna dyrektywa o raportowaniu rozszerzonych informacji niefinansowych, która nałożyła na duże spółki giełdowe obowiązek informowania o stosowanej polityce różnorodności dotyczącej także składu zarządów i rad nadzorczych.

Raport publikowany w dzisiejszym (8 marca) wydaniu „Gazety Giełdy Parkiet" wskazuje, że przynosi to na razie umiarkowane efekty; w zarządach spółek z WIG20 udział kobiet zmniejszył się w ubiegłym roku do 15 proc. z 15,5 proc. w 2017 r., choć w porównaniu z 2014 r. (5,3 proc.) można mówić o dużym postępie. Z kolei w spółkach z WIG40 czy WIG80 w minionym roku udział kobiet w zarządach wzrósł odpowiednio do 9,4 proc. i 12,9 proc., ale nadal jest mniejszy niż w WIG20. Tymczasem, jak podkreślają eksperci ds. HR, to wciąż niewielki udział pań we władzach firm jest istotnym powodem luki płacowej dzielącej zarobki kobiet i mężczyzn, która według danych PwC wynosi ok. 5 proc. Uczestniczki naszego zestawienia pomagają tę lukę zmniejszać.

Ich kariery potwierdzają też często, że określenie „wschodząca gwiazda biznesu" nie było na wyrost. Anna Pawlak-Kuliga, która w 2017 r. trafiła na naszą listę jako pierwsza Polka na stanowisku prezesa IKEA w Polsce, w ubiegłym roku została szefem IKEA w Chinach. Międzynarodową karierę robi też Wioletta Rosołowska, która była w pierwszej 10 (w 2010 r.) jako członek zarządu Tchibo. Teraz, po pięciu latach na stanowisku dyrektora generalnego L'Oreal Polska i kraje Bałtyckie, z początkiem kwietnia przechodzi na fotel dyrektora generalnego L'Oreal Niemcy. Międzynarodową funkcję dyrektor generalnej ING w Wielkiej Brytanii i na Bliskim Wschodzie pełni też Małgorzata Kołakowska, która w 2010 r. była prezesem ING BSK. Część gwiazd z pierwszej 10 (Marzena Piórko, wiceprezes Kompanii Piwowarskiej, Anna Rulkiewicz, prezes grupy Lux Med, Małgorzata Adamkiewicz, wiceprezes Grupy Adamed) nie zmieniła stanowisk ani firm, które są jednak znacznie większymi organizacjami niż w 2010 r.

Anna Bartoszewicz-Wnuk dyrektor działu doradztwa ds. miejsca pracy członek, zarządu JLL w Polsce

W lutym br. weszła do zarządu JLL w Polsce, czołowej agencji doradczej na rynku nieruchomości komercyjnych. W zarządzie odpowiada za rozwój usług i realizację strategii firmy w obszarze doradztwa dla klientów korporacyjnych. Od 2016 r. jest też dyrektorem działu doradztwa ds. miejsca pracy w Jll, gdzie wcześniej kierowała działem badań rynku i doradztwa. Absolwentka SGH w Warszawie i studiów z inwestycji w nieruchomości w Cass Business School w Londynie, od początku kariery jest związana z JLL. Pracę łączy z rolą mamy trójki dzieci, ale znajduje czas na teatr, prace w ogrodzie i taniec.

Dorota Dębińska-Pokorska partner, lider sektora energetycznego w PwC

Od ponad roku łączy rolę lidera sektora energetycznego w PwC z funkcją lidera wdrożeń rozwiązań cyfrowych dla sektora przemysłu. Dorota Dębińska-Pokorska od ponad dwóch lat jest również partnerem w PwC, gdzie od ponad dekady zajmuje się doradztwem dla spółek z sektora elektroenergetycznego. Specjalizuje się we wdrażaniu narzędzi Data Analytics w firmach przemysłowych. Absolwentka ekonomii na Uniwersytecie Warszawskim i doktor nauk ekonomicznych WNE UW, od początku kariery zajmuje się energetyką. Wie, jak zarządzać energią – też prywatnie – jako mama dwójki małych dzieci.

Agnieszka Kozar dyrektor działu prawnego Philip Morris Polska i Kraje Bałtyckie

Niedawno znalazła się wśród 42 najbardziej inspirujących kobiet w grupie PMI, która na świecie zatrudnia prawie 80 tys. osób. Absolwentka prawa UW i studiów podyplomowych w King's College London. Karierę zaczynała jako stażystka w dziale prawnym Philip Morris Polska. Potem, jako radca prawny firmy, zajmowała się prawem konkurencji w Polsce, w szwajcarskiej centrali PMI i na Bliskim Wschodzie. Od czerwca 2018 r. jest dyrektorem działu prawnego Philip Morris na Polskę i Kraje Bałtyckie, gdzie wspiera komercjalizację IQOS-a. Odpowiada też za PMI Service Center Europe. Jej pasje to literatura faktu, nurkowanie i podróże.

Anna Majer członek zarządu i dyrektor HR w 3M Global Service Center

Przed ponad rokiem została członkiem zarządu w 3M Global Service Center, gdzie grupa 3M centralizuje procesy biznesowe z 54 krajów regionu EMEA. Funkcję w zarządzie firmy łączy ze stanowiskiem jej dyrektora ds. personalnych, które objęła jesienią 2016 r. Wcześniej była dyrektorem Europejskiego Centrum Obsługi Klientów oraz dyrektorem ds. personalnych w Qatar Airways. Absolwentka SGH, karierę zaczynała w Nestle Poland, potem jako Business Partner w Shell Polska wspierała procesy personalne w kraju i w Europie Środkowej. Prywatnie mama pięcioletniego Aleksandra i pasjonatka podróży.

Magdalena Matell starszy dyrektor Capgemini Business Services

W czerwcu 2017 r. objęła kluczowe stanowisko Senior Engagement Director w liczącym ponad 4300 osób (największym)dziale Business Services Capgemini w Polsce, który opracowuje i dostarcza innowacyjne rozwiązania w obszarze finansów i księgowości klientom z całego świata. Absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie i Ecole de Management de Normandie, Magdalena Matell jest też certyfikowaną księgową. Karierę w Capgemini zaczęła wkrótce po studiach, a od 2014 r. należy już do kadry dyrektorskiej firmy. W wolnym czasie czyta i biega po górach. 

Bożena Nawara-Borek menedżer e-commerce na Europę, Bliski Wschód i Afrykę w firmie Swarovski

Od listopada 2018 r. z biura w Szwajcarii zarządza obszarem e-commerce na Europę, Bliski Wschód i Afrykę w znanej firmie jubilerskiej Swarovski. Wcześniej przez dwa lata rozwijała handel internetowy w Carrefour Polska, gdzie od wiosny 2017 r. była dyrektorem e-commerce. Absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego i Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu, w branży handlu i marketingu internetowego pracuje od 2009 r. (była m.in menedżerem w Grupie Allegro). W wolnym czasie najchętniej podróżuje po Europie i Azji. Interesuje się też winiarstwem i dzieli z mężem pasję do klasycznych samochodów.

Joanna Okła partner zarządzający, członek zarządu MediaCom

W połowie 2018 r. Joanna Okła weszła do zarządu jednego z największych domów mediowych w Polsce MediaCom. Jako partner zarządzający firmy odpowiada za rozwój produktu strategicznego, nowe biznesy, marketing i PR. Wcześniej, od 2015 r. zajmowała tam stanowisko dyrektora strategii i szefa strategii (head of strategy).Absolwentka zarządzania i marketingu w SGH, z rynkiem mediów jest związana od początku kariery zawodowej, którą zaczynała w MPP (obecnie Havas). W życiu stara się, by rodzina (ma dwie córki), rozwój zawodowy, ale i osobisty miały swoją przestrzeń i czas.

Zuzanna Paciorkiewicz dyrektor działu zarządzania nieruchomościami w Cushman & Wakefield

Od listopada 2018 r. kieruje działem zarządzania nieruchomościami w Polsce w międzynarodowej firmie doradczej Cushman & Wakefield. Wcześniej Zuzanna Paciorkiewicz, która z Cushman & Wakefield jest związana od 2006 r., zarządzała tam ponad 1,4 mln mkw. powierzchni komercyjnej w całej Polsce. Absolwentka zarządzania i marketingu w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie (ma też doktorat z ekonomii i jest certyfikowanym członkiem RICS) przez 12 lat była pracownikiem naukowym i wykładowcą SGH. W wolnym czasie lubi gotować, jeździć na nartach i pasjonuje się zabytkową biżuterią.

Ewa Szatkowska dyrektor ds. globalnego rozwoju sieci stacji Shell

Od października 2018 r. jako dyrektor ds. globalnego rozwoju sieci stacji Shell zarządza zespołem realizującym strategię rozwoju sieci w ponad 70 krajach na świecie. Absolwentka finansów i rachunkowości korporacyjnej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, karierę zaczynała w konsultingu (w DGA i EY). Do Shell Polska dołączyła w 2008 r. jako doradca finansowy, awansując kolejno na stanowiska dyrektora ds. strategii cen paliw i popytu na Europę Środkowo-Wschodnią i dyrektora operacyjnego. Karierę łączy z rolą mamy dwójki dzieci, którym zaszczepiła pasję do sportów wodnych i zimowych.

Izabela Wic wiceprezes i dyrektor sprzedaży General Business, SAP Polska

Od listopada 2018 r. pełni funkcję wiceprezesa w SAP Polska, gdzie jest też dyrektorem sprzedaży General Business. Do firmy dołączyła w 2014 r. jako Key Account Manager, a następnie awansowała na Demand Managera. Jako wiceprezes SAP Polska Izabela Wic odpowiada za kanał partnerski i rozwój sprzedaży w sektorze MSP. Absolwentka socjologii na UW i europeistyki w WSH, wcześniej zajmowała stanowiska eksperckie i menedżerskie w Xerox Polska oraz w instytucjach publicznych. Przyznaje, że jako mama dwójki dzieci nie ma wiele wolnego czasu, który spędza z rodziną i przyjaciółmi.

Już po raz dziesiąty z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet przedstawiamy listę 10 Wschodzących Gwiazd Biznesu – pań, które w ciągu 15–18 lat kariery zawodowej (rozpoczętej nierzadko jeszcze na studiach) osiągnęły wpływowe stanowiska w znanych firmach. Uczestniczki zestawienia reprezentują różne branże i specjalności, dlatego też przedstawiamy je w kolejności alfabetycznej.

Zgodnie z zasadą przyjętą na starcie naszego projektu w 2010 r. Wschodzącą Gwiazdą Biznesu można zostać tylko raz. W rezultacie co roku wyszukujemy kolejne kandydatki, wyławiając w mediach informacje o awansach albo nominacjach kobiet na wysokie stanowiska menedżerskie w biznesie. Sprzyja temu unijna dyrektywa o raportowaniu rozszerzonych informacji niefinansowych, która nałożyła na duże spółki giełdowe obowiązek informowania o stosowanej polityce różnorodności dotyczącej także składu zarządów i rad nadzorczych.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Biznes
Krzysztof Gawkowski: Nikt nie powinien mieć TikToka na urządzeniu służbowym
Biznes
Alphabet wypłaci pierwszą w historii firmy dywidendę
Biznes
Wielkie firmy zawierają sojusz kaucyjny. Wnioski do KE i UOKiK
Biznes
KGHM zaktualizuje strategię i planowane inwestycje
Biznes
Rośnie znaczenie dobrostanu pracownika