Oni zawalczą o Nagrody Polskiej Rady Biznesu

Dziewiątka finalistów –przedsiębiorców-wizjonerów i działaczy społecznych- zawalczy w tegorocznej. 9. już edycji Nagrody Polskiej Rady Biznesu.

Publikacja: 13.03.2020 07:47

Oni zawalczą o Nagrody Polskiej Rady Biznesu

Po raz dziewiąty Kapituła Nagrody Polskiej Rady Biznesu wybrała finalistów Nagrody PRB. Przyznawane od 2011 roku w trzech kategoriach nagrody to sztandarowy program PRB.

Finalistami nagrody PRB im. Jana Kulczyka w kategorii Sukces– za zrealizowanie spektakularnego projektu biznesowego, który wywarł trwały wpływ na polski rynek są:

-Adam Góral – założyciel i prezes firmy Asseco Poland S.A., największej polskiej spółki informatycznej, specjalizującej się w produkcji oprogramowania komputerowego. Laureatów konkursu poznamy podczas Gali 9. edycji Nagrody Polskiej Rady Biznesu, która odbędzie się 18 maja 2020 roku w warszawskim Ufficio Primo i będzie transmitowana na żywo przez telewizję TVN24BIS.

-Marcin Ochnik – prezes rodzinnej firmy Ochnik S.A., która jest liderem na polskim rynku odzieży i galanterii skórzanej z siecią sprzedaży liczącą dziś ponad 100 salonów. Od dzieciństwa związany z rodzinnym przedsiębiorstwem, które założyli jego starsi bracia, Cezary i Jacek. Marcin Ochnik, który kieruje firm a od 2003 r. przeprowadził udaną zmianę profilu działalności firmy z produkcyjnego na handlowy, w pełni poświęcając się budowie sieci sprzedaży. - Izabella Wałkowska – prezes rodzinnej firmy Plastwil, produkującej systemy przytwierdzania szyn kolejowych i tramwajowych. Firma została założona przez jej matkę w 1983 roku. Izabela Wałkowska przejęła rodzinny interes w 2010 roku, po czym sześciokrotnie zwiększyła obroty spółki i wprowadziła ją na międzynarodowe rynki - m.in. do Afryki i na Bliski Wschód. W 2015 r., konkurując z europejskimi gigantami, wygrała przetarg zagraniczny na dostawy systemów do renowacji 200 km linii kolejowych w Pakistanie. Z sukcesem przeprowadziła też otwarcie firmy na nowe sektory: AGD oraz branżę motoryzacyjną

O nagrodę PRB pod patronatem Zarządu Polskiej Rady Biznesu w kategorii Wizja i Innowacje – za zastosowanie nowej, odważnej, niestandardowej i niekonwencjonalnej koncepcji lub nowej idei biznesowej- konkurują:

-Bartosz Kubik – współzałożyciel i prezes firmy Ekoenergetyka-Polska producenta szybkich stacji ładowania pojazdów elektrycznych. Firmę, będącą obecnie liderem na polskim rynku elektromobilności, założył wspólnie z kolegą ze studiów, Maciejem Wojeńskim. Obaj ukończyli elektrotechnikę na Uniwersytecie Zielonogórskim, swoją pierwszą ładowarkę skonstruowali w ramach projektu dyplomowego

-Adam Piotrowski – prezes rodzinnej firmy Vigo System S.A., światowego lidera produkcji niechłodzonych, fotonowych detektorów podczerwieni. Zanim został prezesem Vigo System, Adam Piotrowski zajmował różne stanowiska w firmie, zaczynając jako specjalista w Dziale Technologii Detektorów. Jest absolwentem Politechniki Warszawskiej w zakresie inżynierii elektroniki. Ukończył także studia doktoranckie na Wojskowej Akademii Technicznej, uzyskując stopień doktora inżyniera nauk technicznych.

-Prof. Jakub Swadźba – założyciel i prezes firmy Diagnostyka Sp. z.o.o. z siedzibą w Krakowie, największej sieci laboratoriów medycznych w Polsce. Od ponad 25 lat aktywnie rozwija rynek usług diagnostycznych, koncentrując się na nowoczesnych technologiach i innowacjach, w tym w genetyce i histopatologii. Jest kierownikiem Katedry Medycyny Laboratoryjnej na Wydziale Lekarskim Akademii im. Jana Frycza Modrzewskiego w Krakowie oraz autorem prac naukowych z dziedziny autoimmunologii i nadkrzepliwości krwi, prowadzi w tym zakresie praktykę lekarską.

Nagroda PRB im. Andrzeja Czerneckiego w kategorii Działalność Społeczna – za działalność społeczną i filantropijną, której celem jest pomoc osobom i środowiskom szczególnie potrzebującym ma następujących finalistów:

- Irena Dawid-Olczyk – współzałożycielka i prezeska Fundacji Przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu La Strada, pomysłodawczyni i długoletnia koordynatorka Krajowego Centrum Interwencyjno-Konsultacyjnego dla Ofiar Handlu Ludźmi. Od przeszło 25 lat jest zaangażowana we wspieranie ofiar handlu ludźmi, pracy przymusowej oraz komercyjnego wykorzystania seksualnego.

-Slava Melnyk – dyrektor Kampanii Przeciw Homofobii (KPH), ogólnopolskiego stowarzyszenia działającego przeciwko dyskryminacji osób LGBTQI. Zaczynał jako wolontariusz w 2011 roku, by 2 lata później dołączyć na stałe do zespołu KPH. Kampania Przeciw Homofobii regularnie organizuje debaty oraz kampanie społeczne, których głównym celem jest przeciwdziałanie marginalizacji i dyskryminacji osób LGBT. W 2016 r. KPH zainicjowało „Tęczowy piątek" – akcję mającą na celu okazanie solidarności z młodzieżą LGBTQI i wspierania jej w środowisku szkolnym. W 2019 r. dzięki interwencji KPH dotyczącej „stref wolnych od LGBT" sprawą zajął się Europarlament, w efekcie czego przyjęta została rezolucja wzywająca Polskę do zaprzestania działań dyskryminujących.

-Tomasz Waśniewski – współzałożyciel i prezes Fundacji RT-ON oraz inicjator powołania Ogólnopolskiej Koalicji „Rozwój Tak – Odkrywki Nie", unikalnej inicjatywy społecznej łączącej działania samorządów, lokalnych ruchów obywatelskich, ekspertów i organizacji pozarządowych przeciwnych budowie nowych odkrywkowych kopalni węgla brunatnego w Polsce i na świecie oraz łamaniu praw obywatelskich. Zwolennik i propagator odnawialnych źródeł energii (OZE), sprawiedliwej transformacji energetycznej oraz tworzenia „zielonych" miejsc pracy.

Wszystkie spółki i organizacje pozarządowe pozytywnie przeszły weryfikację Euler Hermes i PwC, które są partnerami merytorycznymi 9. edycji Nagrody Polskiej Rady Biznesu.

Kapituła Nagrody, w skład której wchodzą autorytety życia gospodarczego, naukowego, kulturalnego, a także członkowie rodzin Patronów Nagrody, przyzna również własną Nagrodę specjalną PRB im. Jana Wejcherta – za całokształt działalności lub szczególne osiągnięcia, które wywarły znaczący wpływ na rozwój polskiego życia gospodarczego i społecznego.

Laureaci konkursu zostaną ogłoszeni podczas Gali 9. edycji Nagrody Polskiej Rady Biznesu, która odbędzie się 18 maja br. w warszawskim Ufficio Primo.

Po raz dziewiąty Kapituła Nagrody Polskiej Rady Biznesu wybrała finalistów Nagrody PRB. Przyznawane od 2011 roku w trzech kategoriach nagrody to sztandarowy program PRB.

Finalistami nagrody PRB im. Jana Kulczyka w kategorii Sukces– za zrealizowanie spektakularnego projektu biznesowego, który wywarł trwały wpływ na polski rynek są:

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Biznes
Rodzina Mulliez pod lupą sędziów śledczych
Biznes
Zły pierwszy kwartał producentów samochodów
Biznes
Szwecja odsyła Putina z kwitkiem; rosyjskie rury zatopione na dnie Bałtyku
Biznes
Apple spółką wartościową? Rekordowe 110 miliardów dolarów na skup akcji
Biznes
Majówka, wakacje to czas złodziejskich żniw. Jak się nie dać okraść
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił