Nastąpiło dalsze zmniejszenie optymizmu wśród eksporterów. Zwiększył się także odsetek firm, dla których niekorzystny kurs złotego wobec obcych walut stanowił barierę ich rozwoju. Odsetek przedsiębiorstw dla których eksport był w pełni opłacalny spadł, głosi raport Narodowego Banku Polskiego.
W pierwszym kwartale kurs złotego względem euro umocnił się, a kurs graniczny opłacalności eksportu podążał w tym okresie za kursem rzeczywistym. Odsetek podmiotów, dla których kurs graniczny był powyżej rzeczywistego kursu EUR/PLN wzrósł jednak o 2 punkty procentowe w relacji do poprzedniego kwartału i wyniósł w marcu 31 procent.
W przypadku dolara, skala umocnienia kursu progowego opłacalności eksportu była słabsza. W rezultacie zwiększył się dystans pomiędzy średnim kursem granicznym opłacalności eksportu dla dolara, a kursem rzeczywistym PLN/USD, co oznacza spadek opłacalności sprzedaży eksportowej wyrażonej w dolarach.
Raport NBP głosi także, że w drugim kwartale mniej firm planuje rozpocząć nowe inwestycje, niż w kwartale pierwszym i rok wcześniej, jednak jest to nadal więcej niż w latach 2005-2006.
Natomiast odsetek przedsiębiorstw planujących podnieść płace wzrósł względem drugiego kwartału ubiegłego roku, pozostając tylko nieco poniżej wskazań na pierwszy kwartał roku bieżącego. Nieznacznie obniżyła się zaś kwartał do kwartału skala przewidywanych podwyżek.