Według ostatniego raportu Banku Światowego „Doing Business 2009” Polska zajmuje 76. pozycję na 181 ocenianych krajów pod względem przyjazności otoczenia regulacyjnego dla rozwoju przedsiębiorczości. Największe bariery hamujące przedsiębiorczość w Polsce dotyczą uzyskiwania pozwoleń budowlanych (158. pozycja), zakładania firm (145. pozycja) oraz płacenia podatków (142. pozycja). Aby uwolnić przedsiębiorczość w Polsce, niezbędne jest uproszczenie przepisów w powyższych obszarach.
Gdyby w Polsce udało się wprowadzić system rejestracji firm przez Internet „zero okienka” (przewiduje to nowelizacja ustawy o swobodzie gospodarczej), obniżyć minimalny kapitał zakładowy w spółkach z o.o. z obecnych 50 do 5 tys. zł (przewiduje to nowelizacja ustawy kodeks spółek handlowych), zmniejszyć liczbę formalności podatkowych w roku z obecnych 40 do 24 (na wzór ostatnich reform na Węgrzech), czas ich rozliczania z 418 do 366 dni w roku (na wzór ostatnich reform w Malezji) oraz zmniejszyć liczbę wniosków budowlanych z obecnych 30 do 20 i czas ich rozpatrywania z ok. 11 do 8 miesięcy, nasz kraj awansowałby z 76. na 52. pozycję w rankingu Doing Business (awans o 24 miejsca).
Gdyby dodatkowo, zamiast zmniejszenia minimalnego kapitału zakładowego w spółkach z o.o., całkowicie zniesiono ten obowiązek (jak jest np. w Irlandii), Polska awansowałby w rankingu o kolejne 6 miejsc, zajmując ostatecznie 46. pozycję. Pod względem przyjazności otoczenia regulacyjnego dla rozwoju przedsiębiorczości nasz kraj wyprzedziłby wówczas Rumunię, Portugalię, Hiszpanię, Luksemburg oraz Czechy.
Bariery dla rozwoju przedsiębiorczości w Polsce nie ograniczają się wyłącznie do barier wynikających z restrykcyjnych regulacji prawnych. Dodatkowym działaniem, które jest niezbędne do uwolnienia przedsiębiorczości w naszym kraju jest promowanie wśród młodzieży postaw przedsiębiorczych. Do polskich szkół ponadgimnazjalnych należy wprowadzić praktyczne ćwiczenia z prowadzenia przedsiębiorstw, które powinny przygotowywać uczniów do założenia własnej firmy.
Dla rozwoju przedsiębiorczości jest również istotne przyjazne otoczenie biznesu, które wspomaga szybki rozwój firm. Niezbędne są nowoczesne i innowacyjne usługi świadczone przedsiębiorcom z zakresu mentoringu, coachingu, wirtualnej obsługi firm czy też dostęp do nowoczesnych laboratoriów kreatywnych, wiedzy, IT.