Już od kilku miesięcy pojawiały się spekulacje na temat możliwych rozmów. – Jest taka oferta – przyznaje w rozmowie z ”Rz” Richard Worthington, prezes Coffeeheaven International. – Jest ona adresowana do akcjonariuszy, i to oni zdecydują ostatecznie o sprzedaży lub jej braku – zastrzega. Nie chce komentować, kiedy można się spodziewać zakończenia rozmów. Whitbread w Wielkiej Brytanii jest jedną z największych sieci kawowych; poza nią koncern jest właścicielem sieci hoteli, pubów oraz restauracji.

W Polsce należy do niego 16 kawiarni Costa Coffee. Polskim franczyzobiorcą Costy jest firma eCoffee, od czerwca należąca do kontrolowanego przez Romana Karkosika NFI Krezus.

[wyimek]50 kawiarni ma w Polsce sieć Coffeeheaven[/wyimek]

Coffeeheaven notowana jest na rynku dla mniejszych firm (AIM) londyńskiej giełdy. Jeszcze w czerwcu jej wartość rynkowa przekraczała 55 mln funtów. Firma działa wyłącznie w regionie Europy Środkowej i Wschodniej. Najbardziej dynamicznie rozwija się właśnie w Polsce, gdzie ma ponad 50 kawiarni (plus prawie 40 w regionie). Największym akcjonariuszem sieci jest brytyjski inwestor zarządzający własnym funduszem William Currie (12-proc. pakiet), pozostałe akcje należą m.in. do funduszy Credit Agricole, UBS, BlackRock, Commerzbank oraz brytyjskiego biznesmena Jerzego Piaseckiego.

Ruch na rynku kawiarnianym w Polsce trwa od początku roku. Wywołało go otwarcie pierwszego Starbucksa. W ciągu półrocza doszło do trzech fuzji i przejęć: Empik połączył siły w HDS Polska (właściciel sieci Voyage), Ruch przejął kawiarnie Mercer’s. Dominanta zarządzająca lokalami W Biegu Cafe przejęła zaś Daily Cafe.