W 2010 r. systemy prawno-organizacyjne związane z gospodarowaniem odpadami ulegną istotnym zmianom. Zmiany prawne wynikają, po pierwsze, z konieczności wdrożenia do prawa polskiego wymagań wynikających z nowej dyrektywy ramowej o odpadach, co powinno nastąpić do połowy grudnia, wcześniej jednak najprawdopodobniej wejdą w życie zmiany o charakterze przejściowym wynikające z przygotowanej w resorcie nowelizacji ustawy o odpadach.

Być może również ukażą się nowe przepisy dotyczące organizacji postępowania z odpadami komunalnymi. Zmiany organizacyjne wynikać będą z wdrażania przepisów przyjętych w 2009 r. (tu przede wszystkim ustawa o bateriach i akumulatorach, nowelizacje ustaw już obowiązujących), przede wszystkim jednak z upływu terminów pozwalających na odroczenie wdrożenia w praktyce wielu obowiązków wynikających z prawa wspólnotowego (co dotyczy zwłaszcza składowania odpadów).Wszystko to pozwala na stwierdzenie, że z tego punktu widzenia rok 2010 będzie miał charakter prawie rewolucyjny, przy czym jednak powinien to być dopiero początek rzeczywistego porządkowania takich systemów i realnego wdrażania przyjętych wraz z akcesją do Unii Europejskiej obowiązków, co w szczególności powinno być związane z położeniem nacisku na egzekucję obowiązujących wymagań, którą dość poważnie zaniedbano. Wydaje się bowiem, że przynajmniej pod tym ostatnim względem czas, który minął od 1 maja 2004 roku, w pewnej części został zmarnowany.

Prof. dr hab. Marek Górski, Uniwersytet Łódzki Wydział Prawa i Administracji, Uniwersytet Szczeciński Wydział Prawa i Administracji