Projekty nowych zapisów przewidują m.in. rozszerzenie kompetencji inspektorów Państwowej Inspekcji Pracy oraz utrudnienie odstąpienia przez prokuratury od postępowań w sprawach zgłoszonych przez Państwową Inspekcję Pracy. Te zmiany dotyczą nie tylko dużych przedsiębiorców i firm budowlanych ale również osób prywatnych. Jeśli stawiają dom, powinny wiedzieć, czego oczekuje się od zarządców placów budowy i jak te wymagania spełnić.

Zgodnie z polskim prawem praca wykonywana na poziomie powyżej jednego metra wymaga systemu zabezpieczeń krawędziowych. Polska pod tym względem rażąco odbiega od państw Unii Europejskiej. Często można tu spotkać prowizorycznie zbite z desek barierki, czy tylko przeciągniętą między słupkami taśmę ostrzegawczą. - Takie rażące zaniedbania biorą się zazwyczaj z mylnego przeświadczenia, że nowoczesne systemy zabezpieczeń są kosztowne i nie warto w nie inwestować - mówi Jan Grochala, kierownik produktowy z wypożyczalni sprzętu budowlanego Cramo. Jego zdaniem warto inwestować w nowoczesne systemy zabezpieczeń, choćby ze względu na niewiele wyższą cenę (o 10 proc.)  w porównaniu z tradycyjnymi rozwiązaniami. Ważnym elementem infrastruktury placu budowy są również schody. Dzięki nim przenoszenie narzędzi i materiałów z miejsca na miejsce jest dużo łatwiejsze, niż w przypadku innych konstrukcji. Przed zamówieniem nowych systemów zabezpieczeń bądź schodów, powinniśmy się upewnić, że są one zgodne ze unijnymi normami, dotyczącymi tymczasowych konstrukcji, stosowanych na placach budowy.

Według przewidywań Cramo, polskie place budowy niedługo staną się bezpieczniejsze, co nakładają na nas zobowiązania wynikające z członkostwa w Unii Europejskiej i planowana zmiana przepisów w polskim prawie budowlanym.