- W sumie w polskich lasach zebraliśmy w ubiegłym roku 115 tys. metrów sześc. odpadów, z których można by usypać górę wysokości Pałacu Kultury i Nauki i kilku innych wysokich budynków - powiedziała Anna Malinowska, rzecznik Lasów Państwowych na konferencji prasowej z okazji startu akcji "Sprzątanie świata - Polska 2011". W tym roku, z powodu obchodów Międzynarodowego Roku Lasów, akcja będzie odbywać się pod hasłem "Lasy to życie - chrońmy je".
- Tylko do 6 września br. leśnicy zebrali już w lasach ponad 76 tys. metrów sześc śmieci. Pieniądze, które przeznaczamy na sprzątanie, wywóz śmieci czy kampanie informacyjne, można by było przeznaczyć na budowę ścieżek dydaktycznych, szlaków turystycznych, rowerowych czy konnych. A tak, 20 mln zł idzie w śmieci - dodała Malinowska. Jej zdaniem sytuacje poprawia nieco fakt, że leśnicy rozpoczęli akcję umieszczania kamer tam, gdzie tworzone były dzikie wysypiska. Tabliczki z informacją o monitoringu skutecznie odstraszają tych, którzy przyzwyczaili się do wyrzucania swoich śmieci do lasów, jezior, czy rzek.
Wielkie sprzątanie świata odbywa się rokrocznie na całym globie ziemskim w trzeci weekend września ( w tym roku wypada 16-18 września). W Polsce akcja odbędzie się po raz 18 ty. - Nie posprzątamy Polski w weekend, ale w tej akcji chodzi o to, byśmy się zmienili, byśmy jak śpiewał Wojciech Młynarski, posprzątali sobie w głowie - mówiła Mira Stanisławska-Meysztowicz, prezes zarządu Fundacji "Nasza Ziemia" i "Sprzątanie Świata - Polska 2011". Podkreśliła, że z roku na rok coraz więcej wolontariuszy bierze udział w akcji. Liczba sprzątających osób sięga już miliona. Pani prezes ma ma nadzieję, że sytuację dużym stopniu poprawi nowa ustawa dotycząca gospodarki odpadami komunalnymi, która wejdzie w życie od początku przyszłego roku, a która wprowadza zasadę, że za odbiór śmieci będzie odpowiedzialna gmina, a każdy mieszkaniec będzie musiał zapłacić z góry ustaloną opłatę za wywóz śmieci, a skoro ja zapłaci, to nie będzie mu się opłacało wywozić śmieci na dzikie wysypiska.
W tym roku akcji sprzątania śmieci poświęcona jest dwóm tematom - oprócz sprzątania lasów, także gospodarce odpadami. - Zachęcamy do zbierania elektroodpadów, czyli wszystkich zużytych sprzętów gospodarstwa domowego, a także telefonów komórkowych, które będą poddane recyclingowi a pozyskane pieniądze przeznaczone na zakup energooszczędnych sprzętów AGD dla domów dziecka - powiedział Sławek Brzózek, wiceprezes zarządu Fundacji "Nasza Ziemia". Odpady będą zbierane w ośmiu dużych miastach Polski.
Uroczysta inauguracja akcji "Sprzątanie Świata - Polska 2011", odbędzie się jutro w Koninie. W wielu miastach będą organizowane lokalne akcje sprzątania.