Materiał promocyjny
Jak to działa?
BRIdge Alfa to program uruchomiony w 2016 roku. Jego celem jest wspieranie projektów badawczo-rozwojowych we wczesnej fazie rozwoju oraz zwiększanie zaangażowania inwestorów prywatnych w finansowanie B+R. NCBR czyni to poprzez wyłonione w dwóch konkursach ponad 60 wehikułów inwestycyjnych. To fundusze venture capital nazwane BRIdge Alfa (od słów Badania, Rozwój, Innowacje). Wyszukują najlepsze pomysły naukowców i przedsiębiorców i wspierają je w fazie seed i preseed, gdy ryzyko niepowodzenia jest największe. Zespoły projektowe czy młode spółki technologiczne mogą także samo-dzielnie się zgłaszać bezpośrednio do funduszy przedstawiając swój pomysł i plan działania.
Szansa, którą warto wykorzystać
Fundusze BRIdge Alfa selekcjonują pomysły pod kątem ich potencjału technologicznego i biznesowego, a co za tym idzie szansy na efektywną komercjalizację. Dzięki kapitałowemu i biznesowemu wsparciu mogą rozwijać technologie oraz własną działalność. Tak wyselekcjonowane projekty mają większe szanse na rozwój, a z czasem na wejście na rynek i zaoferowanie klientom nowatorskich produktów lub usług. Wsparcie kapitałowe NCBR sprawia, że większą część ryzyka przyjmuje podmiot publiczny, zmieniając opinię inwestorów o opłacalności inwestycji. Choć bezpośrednimi beneficjentami programu są fundusze inwestycyjne specjalizujące się we wspieraniu pomysłodawców i start-upów technologicznych, to głównymi beneficjentami są pomysłodawcy i twórcy, którzy mają szansę zaistnieć na rynku, przechodząc najbardziej ryzykowny etap prac przy wsparciu NCBR.
(Bez) cenne wsparcie
Program jest otwarty dla zespołów projektowych i młodych spółek technologicznych, które mają pomysł na innowację produktową lub procesową i potrzebują środków na jego sfinansowanie. Maksymalna kwota dofinansowania wynosi ok. 1 mln zł, z czego 80 proc. stanowi wsparcie NCBR, a 20 proc. to środki od inwestorów prywatnych. Współfinansują oni projekt w zamian za objęcie udziałów w spółce, proporcjonalnie do zainwestowanych środków. Poza pieniędzmi fundusz oferuje również wsparcie biznesowe. Budżet funduszy BRIdge Alfa jest prze-znaczony na sfinalizowanie prac badawczo-rozwojowych w fazie Proof of Principle oraz dokapitalizowanie spółek spin-off B+R celem realizacji projektów w fazie Proof of Concept. Wsparcie w wysokości ok. 440 mln zł otrzymało już ponad 400 spółek technologicznych. Reprezentują różne branże, a projekty są prowadzone w całej Polsce. Niektóre z nich oferują już swoje rozwiązania na rynku.
Plantalux sp. z o.o. (Fundusz AgriTech Hub ASI sp. z o.o.)