Mają być ułatwienia dla firm sięgających po unijne granty. W okresie 2014 – 2020 planowane jest m.in. wprowadzenie unijnego jednego okienka.
Jak tłumaczy Hanna Jahns z gabinetu Johannesa Hahna, komisarza Unii Europejskiej ds. polityki regionalnej, polegałoby to na tym, że przedsiębiorcy w tym samym miejscu składaliby aplikacje o dofinansowanie i wnioski o płatność. Jednak jak zastrzega przedstawicielka Komisji Europejskiej, zastosowanie takiego rozwiązania zależy od systemów informatycznych poszczególnych krajów Unii. W przypadku Polski jest to więc raczej kierunek, w którym powinniśmy podążać.
80 mld euro na tyle pieniędzy z Unii liczy Polska w latach 2014 – 2020
Inne bardziej realne dla nas ułatwienia to większe limity ryczałtów i krótsze przechowywanie dokumentów związanych z projektami.
Kredyty na każdą inwestycję
Bruksela chce też rozszerzyć zakres stosowania instrumentów inżynierii finansowej, czyli preferencyjnych kredytów. Teraz tylko projekty z wybranych dziedzin (np. rewitalizacyjne) można finansować w ten sposób. Po 2013 r. ze środków zwrotnych będzie można zrealizować w zasadzie każde przedsięwzięcie niezależnie od dziedziny.